VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zástavu masivního krvácení, bezvědomí nebo popáleniny školáci zvládli

Jindřichův Hradec/AKTUALIZOVÁNO/FOTO/ - Čtrnáct hlídek mladých zdravotníků ve středu obsadilo Tyršův stadion v Jindřichově Hradci a utkalo se o postup do krajského kola. Mezi mladšími zvítězila hlídka 1. ZŠ J. Hradec a v kategorii starších je první tým Gymnázia J. Hradec.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Soutěž hlídek mladých zdravotníků v Jindřichově Hradci. Foto: Deník/Nikol Ježková

Vítězná družstva ze čtrnácti hlídek mladých zdravotníků si ve středu v Jindřichově Hradci zajistila postup do krajského kola.

V okresním kole Soutěže hlídek mladých zdravotníků Českého červeného kříže (ČČK) na Tyršově a kvůli dešti poté na zimním stadionu zvládli zkoušky z první pomoci, problematiky drog a silničního provozu. Děti závodily podle věku v kategoriích pro první nebo druhý stupeň.
„Nejtěžší byla obvazová technika, nejlehčí zase stabilizovaná poloha,“ uvedl k obtížnosti úkolů soutěžící z vítězného družstva Ondřej Oupor z Jindřichova Hradce.

„Není nejdůležitější, kdo zvítězil, ale že děti umí poskytnout první pomoc. Úroveň hodnotím výborně, žáci byli dobře připraveni,“ uvedla za organizátory ředitelka oblastního spolku ČČK Zdeňka Hanzalová. Zmínila i to, že družstva z Jindřichohradecka tradičně dosahují dobrých výsledků v republikovém kole.

Otázku, jak se zájemci mohou do soutěže dostat, zodpověděla učitelka první základní školy ve Štítného ulici Marta Gebrová, která doprovázela vítěznou sestavu v kategorii prvního stupně: „Děti z družstva pravidelně navštěvují kroužek mladých zdravotníků na naší škole.“

„Původně se mělo všechno konat venku, ale nakonec se kvůli rannímu dešti všechny disciplíny kromě stříkání hasičskou stříkačkou přesunuly do zimního stadionu,“ upřesnil předseda oblastního spolku Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci Otakar Stavinoha. Zmínil i to, že zkoušky z první pomoci jsou zaměřeny na improvizaci. Děti si musí jednoduše vypomoci s tím, co je běžně po ruce. Řešily i život zachraňující úkony, protišoková opatření a přivolání záchranky.

„Družstva jsou pětičlenná, z čehož jeden z družstva je velitel,“ vysvětlil hlavní rozhodčí pro soutěže hlídek Radek Štěrba. Také doplnil, že úkoly se plní na časový limit, který je stanoven ne deset minut.

Ve zkoušce z bezpečnosti silničního provozu byli soutěžící hodnoceni přímo policisty. „Vědomostní testy mají dvě úrovně podle věku. Děti si losují pět otázek týkajících se bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, křižovatek a zahrnuty jsou i znalosti z oblasti cyklistiky,“ sdělil strážmistr Petr Kovář.

„Soutěžím již potřetí, loni naše družstvo dokonce postoupilo do krajského kola a byli jsme čtvrtí z osmi,“ řekla již zkušená Simona Čekalová z Jindřichova Hradce.

Zároveň se konala i soutěž požární ochrany a ochrany obyvatel, ta se vyhodnotila samostatně. Z mladších žáků byl nejúspěšnější tým z první základní školy a vítězný post za druhý stupeň obsadili žáci čtvrté základní školy na Vajgaře. Děti z první základní školy se mohly radovat již potřetí, když byli vyhodnoceni jako celkoví vítězové.

„Družstva absolvovala několik disciplín: střílení na cíl, vědomostní test a sbalení a evakuování zavazadel,“ uvedl velitel pracoviště ochrany obyvatel a krizového havarijního plánování Václav Havlis. Podle jeho slov patří poděkování dobrovolným hasičům, kteří soutěži věnovali svůj volný čas.

Autor: Nikol Ježková

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení