Tuto skutečnost potvrzují i někteří prodejci z Jindřichohradecka, u kterých se dá mobilní telefon recyklovat. A dále sami uživatelé mobilních telefonů.

„Tak jako každý spotřebič, dá se i mobilní telefon u nás v prodejně recyklovat. Většinou se to dělá způsobem starý spotřebič za nový. Ze zkušenosti vím, že starý mobil se k recyklaci objevuje spíše méně, tak jednou za čtyři měsíce nebo za půl roku,“ informoval zaměstnanec Elektra J.V.H. Expert v Jindřichově Hradci Michal Papež.

Z průzkumu vyplývá, že čtyři z pěti Jihočechů vlastnili ve svém životě minimálně tři mobilní telefony, někteří dokonce pět a více. Dvě pětiny v současnosti používají dokonce více mobilů najednou. Ačkoli 89 procent Jihočechů ví, že by se vysloužilé mobilní telefony neměly vyhazovat do běžných popelnic, pouze 4 procenta z nich odnesou staré zařízení například do prodejny operátora, kde mobil ekologicky zlikvidují. Dále vyplynulo, že 42 procent Jihočechů si vysloužilé či zastaralé mobilní telefony schovává doma pro případ nouze, přičemž tendenci schovávat staré mobily doma mají spíše ženy. Tím se Jihočeši liší například od Pražanů, kteří z velké části své vysloužilé mobily rozdávají.

„Starý mobil jsem si nechala, protože je ještě funkční, pro případ, že by se mi ten nový rozbil, nebo na součástky pro příbuzné a kamarády. Kamarádi mi však potvrzují, že už mají doma také například tři staré mobily,“ uvedla například Jana Blažková z Jindřichova Hradce.

V jižních Čechách daruje podle průzkumu telefony svým přátelům, známým nebo dětem pouze 32 procent lidí. Povědomí o tom, že by se staré mobily neměly vyhazovat do běžných popelnic, protože obsahují životnímu prostředí škodlivé látky, má většina obyvatel Jihočeského regionu. Většina z nich podle výzkumu také ví, kam telefon donést k recyklaci.

Motivací k recyklaci mobilů by byl pro Jihočechy buď dobrý pocit nebo sleva na nový přístroj.