Na Jindřichohradecku se staví zábavné areály pro děti větší a komplexnější, jde to však pomalu.

,,V Jindřichově Hradci je zhruba sedm větších dětských hřišť. Všechny odpovídají normám a jsou pravidelně kontrolovány našimi zaměstnanci,“ uvedl Ondřej Prokopec, ředitel společnosti Mihos, která hřiště provozuje. Nové hrací soupravy jsou i v městských částech, jako například v Děbolíně nebo Dolní Radouni.

,,Pokud něco nevyhovuje, jsou to samostatně stojící prvky, které jsou už starší a kolikrát po domácku vyrobené,“ dodal Prokopec. Nové hrací soupravy na hřištích jsou teď certifikované už od výrobce.

,,Hlavně na sídlištích je stále hodně zbytečných i nebezpečných pískovišť. Ty chceme postupně odstranit. Pískoviště by totiž měla být oplocená. Hřišť bude méně, ale větší a lépe vybavená,“ řekl tajemník městského úřadu Karel Přibyl. Jedno z nejnovějších a také nejdražších, a to u Vajgaru naproti Jitřence, podle Přibyla, jako jediné na noc městská policie zamyká.

I přesto, že je podle vedení měst zábavných areálů pro děti dostatek, jsou hřiště často přeplněná a děti z družin a mateřských škol si nemají kde hrát.

,,V družině máme 160 dětí a jediné hřiště v dosahu naší školy je pod gymnáziem. Nemůžeme sem samozřejmě vzít více než dvě oddělení najednou. Navíc tu hřiště není dlouho a přitom je dost poničené. Jedna atrakce dokonce zmizela úplně,“ postěžovala si vedoucí vychovatelka z družiny 2. základní školy v Jindřichově Hradci Renata Charousková.

Její kolegyně Naďa Kelblová dodala, že je také těžké zajistit, aby se na hřišti nepotkalo více družin nebo mateřských škol najednou. Děti mají tedy na hraní jen omezený čas, než přijdou další.

V Dačicích jsou čtyři větší volně přístupná hřiště. Největší z nich je centrální hřiště na Červeném vrchu. ,,Hřiště je rozdělené na dvě části, jedna je volně přístupná celý den, druhá mimo provozní dobu mateřské školy. O hřiště se stará správce a jeho vybavení odpovídá všem požadovaným normám,“ vysvětlil místostarosta Dačic Pavel Habr.

Podle něj by město ještě chtělo vybudovat podobné hřiště v areálu Za Lávkami.

Pod kontrolou

Dětská hřiště každý rok procházejí revizí, kterou provádí certifikovaný odborník. ,,V minulých letech jsme museli počet hřišť zredukovat, abychom mohli vytvořit jen ta vyhovující a komplexnější. I v městských částech jsou staré hrací soupravy odstraněny a postupně je nahrazujeme novými,“ doplnil místostarosta Habr. Podobně jsou na tom i na Třeboňsku.

,,Hřiště jsou u nás v dobrém stavu. Normám nevyhovují jen některé konkrétní prvky, i ty ale nahrazujeme. Loňskou revizí hřiště prošla v pořádku,“ potvrdil Radim Filípek z odboru rozvoje a investic Městského úřadu v Třeboni. Filípek dodal, že loni zlikvidovali všechny nevyhovující houpačky, klouzačky a prolézačky i v místních částech. Nahrazování novými jde ale vzhledem k finanční náročnosti pomalu. I v Třeboni se drží trendu likvidace malých problematických hřišť a výstavby větších komplexů.

Ani nová a moderní hřiště se nevyhnou útokům vandalů. ,,Setkáváme se hlavně s poničenými houpačkami pro malé děti. Na jednom hřišti se dokonce ztratily i řetězy, na kterých houpačky visely,“ potvrdil zkušenosti z Jindřichova Hradce Ondřej Prokopec.

Eliška Bučinová