VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motoristy matou přenosné značky

Pelhřimovsko - Dopravní cedule se musejí respektovat i po ukončení rekonstrukce silnice. U cest na Pelhřimovsku ale stojí často zcela zbytečně.

14.5.2009
SDÍLEJ:

Platí, nebo neplatí? Tato značka leží u již opravené silnice na Jihlavu.Foto: DENÍK/Michal Vítů

Hned na několika místech Pelhřimovska stojí těsně u vozovky dopravní značky upozorňující na práce na silnici. Ty ale jsou mnohdy dávno dokončené.

Řidiči projíždějící tímto místem dodržují přikázanou rychlost, kterou na ně křičí přechodné zákazové cedule. Dalo by se říci, že doprava tam vázne zbytečně a někteří řidiči zmateně kroutí hlavou.

„Na cestě z Jihlavy jsem na takový úsek narazil. Jen tak mi proletěla hlavou otázka, proč tam ty cedule jsou,“ divil se řidič Jakub Doležal z Pelhřimova.

Navržená lhůta se musí dodržet

Jak ale uvedl vedoucí pelhřimovské pobočky Krajské správy a údržby silnic Václav Blábolil, přechodné dopravní značení má v těchto případech důležitý význam. Pokud ho někteří řidiči nebudou respektovat, mohou dostat tučnou pokutu.

„Značky tam musí zůstat i několik dní po skončení prací. Při opravách vozovek se ve finální fázi používají speciální drtě. Dokud se tento materiál nezamete do vozovky, může na něm řidič při vyšší rychlosti snadno dostat smyk. Proto ta omezení rychlosti na místech rekonstrukce zůstávají déle,“ vysvětlil Blábolil.

Vlastník komunikace hlásí opravu silnice v předstihu jak na příslušný odbor dopravy, pod který část komunikace spadá, tak na policii. Na inspektorátu dopravy se pak rozhodne, jaké značení bude pro daný úsek vhodné.

„Zhotovitel oprav, nebo vlastník komunikace podává žádost o zvláštní užívání značek většinou rok dopředu. V této žádosti je i uvedeno, jak dlouho budou na daném úseku přechodné cedule stát,“ sdělil vedoucí dopravního inspektorátu pelhřimovské policie Miroslav Lhotský.

Pokud bude tato stanovená lhůta porušena, hrozí vlastníku komunikace pokuta.

„Máme tady zvláštního pracovníka, který má tyto úseky v evidenci a provádí kontrolu,“ doplnil Lhotský.

„Pokud chce zhotovitel oprav lhůtu tohoto značení prodloužit, musí si o to zažádat. Zatím jsme ale takový případ nezaznamenali,“ informovala z Městského úřadu v Pelhřimově vedoucí odboru dopravy Lenka Mikolášková.

Pokuta by asi nebyla

Zhotovitelem přetažená lhůta přechodného značení může být v určitých případech plusem i pro ty řidiče, jež v daném úseku poruší rychlost.

„Ještě se nám to nestalo, je ale pravděpodobné, že by případná pokuta nemusela být vymáhána. Spíš by bylo zahájeno správní řízení se zhotovitelem rekonstrukce,“ sdělil Miroslav Lhotský.

Na přechodné značení narazí řidiči na Pelhřimovsku například na cestě z Humpolce do Pelhřimova, u Kamenice nad Lipou, Putimova, nebo z bývalého okresního města směrem na Božejov.

Autor: Lukáš Pihávek

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení