VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mytí rukou je důležité, tvrdí lékaři

Pelhřimov – „Kvalitně prováděná hygiena je základem.“ Tak přesně těmito slovy zahájila mezinárodní kampaň Světové zdravotnické organizace Zachraňte životy – myjte si své ruce Jana Černá, ústavní epidemioložka a primářka mikrobiologie pelhřimovské nemocnice.

6.5.2010
SDÍLEJ:

Za pomoci firmy Bode měli zaměstnanci možnost vyzkoušet, jestli postup při hygienické dezinfekci jejich rukou je správný a dostatečně účinný. Své ruce pomazané dezinfekčním roztokem pak vsunuli pod UV lampu. Tam byly poznat případné nedostatky. Foto: Deník/Martin Tkadlec

Nemocnice v Pelhřimově se do projektu na Vysočině zapojila společně s havlíčkobrodskou nemocnicí.

Raději půl minuty než velké problémy „Bakterie vznikají na všech odděleních, aniž by si to zaměstnanci vůbec uvědomovali. Téměř třicet procent nemocí však lze ovlivnit prevencí,“ upozornila Černá.

Ta zároveň doplnila, že je stále co zlepšovat. „Po zkušenostech víme, že je lepší věnovat těch třicet sekund mytí rukou než pak strávit tři měsíce v nemocnici. Za to to vážně nestojí,“ řekla primářka Jana Černá.

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by si zdravotníci měli mýt ruce mýdlem pod tekoucí vodou, pokud jsou viditelně znečištěné. Při pohybu a manipulaci na nemocničním oddělení by si je měli co nejlépe vydezinfikovat.

„Personál by si měl ruce dezinfikovat před ošetřením pacienta a prováděním rizikových výkonů, ale i po ošetření a po manipulaci s předměty, které mohou být znečištěny krví, močí a jiným biologickým materiálem,“ informovala Věra Melicherčíková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a sterilizaci, která přijela kampaň do pelhřimovské nemocnice podpořit.

Věra Melicherčíková zároveň dodala, že by si pacienti měli hlídat a upozornit zdravotníka, pokud si po ošetření předchozího nemocného ruce nevydezinfikoval.

Ruce jsou nejčastějším přenašečem infekcí. „Studie potvrzují, že správné umývání rukou a dezinfekce dokážou snížit riziko infekce až o šestašedesát procent,“ sdělila Melicherčíková.

Pelhřimovská nemocnice navíc k příležitosti Mezinárodního dne hygieny rukou uspořádala soutěž všech zaměstnanců a kolektivů o nejlepší plakát k dané problematice. Za nejlepší dílo byl samotnými zaměstnanci zvolen obrázek sanitáře oddělení ARO Martina Hurdy. Z celkových 259 hlasů obdržel hned 64. „Jsem hrozně rád, že jsem cenu získal. Ostatní bych však chtěl pochválit, že se do soutěže taktéž zapojili,“ poděkoval Hurda.

Následně si mohli zaměstnanci nemocnice pod UV lampou prakticky vyzkoušet, jak čisté ruce v pracovním procesu mají. Na výsledek se mohli ihned podívat na promítacím plátně. „No, docela to jde. Myslela jsem si, že dopadnu hůře. Teď se zase do něčeho otřu a můžu si je mýt znovu,“ poznamenala s úsměvem vrchní setra doléčovací a rehabilitační jednotky Iva Procházková. Čistotu rukou si přišli vyzkoušet například i nemocniční kuchaři.

Autor: Martin Tkadlec

6.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení