VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na interně stráví pacient průměrně sedm dní

Jindřichův Hradec – V seriálu Naše nemocnice tentokrát představujeme interní oddělení jindřichohradecké nemocnice, jehož primářem je MUDr. Richard Stoupenec.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Jindřichohradecká nemocnice. Ilustrační foto. Foto: Josef Böhm

Je tomu skutečně tak, pane primáři, že je vaše oddělení největším v jindřichohradecké nemocnici?
Interní oddělení je největším lůžkovým oddělením nemocnice. Ročně hospitalizuje 3 500 nemocných a provede přes 14 000 ambulantních vyšetření. Lůžková část je tvořena 88 lůžky a patří tak mezi velká interní oddělení i v rámci Jihočeského kraje. V průměru je na našem oddělení nemocný hospitalizovaný sedm dní. V pavilonu akutní medicíny je situována jednotka intenzivní péče o šesti lůžkách. Na JIP bezprostředně navazuje jednotka intermediární péče, hospitalizující především pacienty s onemocněním srdce. V bezprostřední návaznosti na tyto dvě jednotky je situována laboratoř funkční diagnostiky, která poskytuje diagnostickou péči hospitalizovaným i ambulantním pacientům. Jedná se zejména o ultrazvukovou diagnostiku onemocnění srdce a cév, zátěžová vyšetření ergometrická a další funkční vyšetření oběhového systému. Velmi úzce spolupracujeme s Nemocnicí České Budějovice v oblasti intervenční kardiologie a kardiochirurgie.

Jakým dalším oblastem léčby se vaše oddělení zabývá?
V pavilonu urgentní medicíny je umístěn komplex interní příjmové a konsiliární ambulance, ultrazvukové a endoskopické pracoviště poskytující diagnostické i léčebné výkony na zažívacím traktu. Kromě standardních postupů endoskopického vyšetření žaludku a tlustého střeva se rozvíjí endoskopická technika vyšetřování a léčby onemocnění žlučových cest. Dále poskytujeme kompletní diagnostickou a léčebnou péči v oboru interní medicíny jak spádovým pacientům, tak i pacientům ze širšího regionu se stoupající tendencí v posledních letech. Ošetřujeme a hospitalizujeme nemocné ze spádové oblasti čítající kolem 130 tisíc obyvatel bývalého okresu Jindřichův Hradec a regionu Dačicka. Součástí interního oddělení je i kardiologická ambulance situovaná v prvním podlaží polikliniky, sloužící k záchytu rizikových pacientů a k péči o převážně komplikované kardiologické pacienty s výhledem k invazivnímu řešení. Vzhledem k tomu, že převážná část kardiaků má metabolické poruchy, je naší snahou poskytnout těmto pacientům péči návazně v diabetologické a perspektivně i v lipidologické ambulanci. Od roku 2010 je nově otevřena revmatologická ambulance.

Odpovídá velikosti oddělení také personální obsazení?
Nynější počet lékařů interního oddělení je 15, z toho dvě lékařky pracují na částečný úvazek. Snažíme se o navýšení počtu lékařů alespoň o tři. Jsme vzdělaný kolektiv mladých lékařek a lékařů. Lékaři jsou kromě vnitřního lékařství atestováni v oborech kardiologie, diabetologie, gastroenterologie, revmatologie a pneumologie. Na interním oddělení pracuje celkem 64 středního a nižšího zdravotního personálu. Jsme tedy i počtem zdravotních sestřiček největší oddělení nemocnice.

A jakou přístrojovou technologii byste ještě uvítali ke zkvalitnění výkonů?
V nejbližší době počítáme s obnovou monitorovacího systému na JIP a zakoupením nového ultrazvukového přístroje s kardio-angiologickou specifikací. V rámci koloskopie by byla optimální kompletní výměna starších endoskopů i věží za typy umožňující zobrazení ve vysokém rozlišení. A samozřejmě netrpělivě očekáváme výstavbu nového pavilonu nemocnice.

Zvyšuje se v letním období počet vašich pacientů? S jakým nejčastějším onemocněním?
Ano, v době prázdnin se významně zvyšuje hlavně počet ambulantně ošetřených v rámci interní příjmové ambulance. Souvisí to s vysokým počtem rekreantů v oblasti Jindřichohradecka. Taktéž se zvyšuje počet hospitalizovaných, především o starší nemocné, kteří do naší oblasti přijíždějí z velkých měst.
Nejčastějšími příčinami ošetření a hospitalizace jsou srdeční potíže, infekce a dehydratace.

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Prachatice čeká nultý ročník Hospic music festu. Na festivalovém pódiu vystoupí i Narttu.
6

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Dvacetiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení