VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na počest prezidentského páru se rozezní zvony

Kardašova Řečice– Zprávy osobotní letecké tragédii uSmolenska, při níž zahynul polský prezidentský pár a řada čelných osobností státu, stále sleduje také administrátor farnosti Kardašova Řečice Polák Mariusz Klimczuk.

13.4.2010
SDÍLEJ:

Oběti leteckého neštěstí, při němž zahynul i polský prezident, si připomněli Poláci, kteří žijí v Plzni, při nedělní mšiFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Jakmile jsem se o tragédii dozvěděl, ihned jsem vyvěsil na farní budovu černou smuteční vlajku a na ni připnul polskou, která tam bude vidět do doby zakončení polského státního smutku."

„Do současné doby byla nalezena těla 17 obětí. Tělo první dámy a prezidenta Polska bude zítra vystaveno v prezidentském paláci ve Varšavě. Pohřeb manželského páru se bude konat v sobotu na náměstí maršálka Jozefa Pilsudskiego ve Varšavě. Bohužel se ho nebudu moci zúčastnit, protože v neděli sloužím mše svaté,“ uvedl farář Mariusz Klimczuk. Ve chvíli státního pohřbu se však podle jeho slov rozezní zvony ve farnostech Kardašova Řečice a Dírná.

„K této tragédii se určitě vrátím 10. května, kdy budu sloužit takzvanou zádušní mši svatou ke třicátému dni jejich úmrtí,“ doplnil Mariusz Klimczuk, který, jak Deník uvedl včera, sloužil mše svaté za oběti letecké katastrofy ve svých farnostech už v neděli. Projevy soustrasti v těchto dnech dostává od svých bývalých i současných farníků, tedy z Českých Budějovic, Sušice, Žihobců, Prahy, Českého Krumlova, Kardašovy Řečice, Pluhova Žďáru a Dírné.

Dlouhý seznam obětí, který zahrnuje čelní představitele Polska, vyvolal podle jeho slov záplavu upřímné solidarity.

„Jakmile jsem se o tragédii dozvěděl, ihned jsem vyvěsil na farní budovu černou smuteční vlajku a na ni připnul polskou, která tam bude vidět do doby zakončení polského státního smutku,“ doplnil Mariusz Klimczuk.Každou nedělní mši svatou začal farář z Kardašovy Řečice Marius Klimczuk minutou ticha za oběti sobotní letecké katastrofy.

Farář z Kardašovy Řečice Mariusz Klimczuk je Polák, který žije v Čechách jedenáct let.

„Jako Polák ani nemohu jednat jinak. Sleduji veškeré informace na polském satelitním vysílání. Ani nelze popsat, když vše vidím, co cítím ve svém nitru. Vážím si solidarity přátel a všech současných i bývalých farníků, od kterých dostávám projevy soustrasti osobně, ale i formou sms zpráv, e–maily. Je vidět, že v této těžké chvíli neexistují žádné národnostní rozdíly. Všichni jsme zajedno,“ svěřil se Mariusz Klimczuk.

A pokračoval: „Poslední veřejnou aktivitou prezidenta Lecha Kaczyńskiego bylo podepsání takzvaného aktu solidarity s papežem Benediktem XVI. kvůli nátlakům činěným na papeže v souvislosti s pedofilními skandály. Akt solidarity podepsal v pátek, 9. dubna po 23.hodině, jak jsem se dočetl na polském katolického serveru.“

Marius Klimczuk působí v Čechách jedenáct let, z toho čtyři roky v Kardašově Řečici. Jeho první české působiště bylo od 4. srpna 1999 ve Volyni. „Tam jsem pobýval do doby, než mě zesnulý Otec Biskup Antonín Liška CSsR vysvětil na kněze Českobudějovické diecéze 8. dubna 2000. Pak od 1. května 2000 jsem byl v Sušici jako kaplan. Od 15. dubna 2001 jsem byl ustanoven administrátorem v Žihobcích u Sušice. Od 1. dubna 2003 do 31. července 2008 jsem byl vypůjčen do pražské arcidiecéze a ustanoven farním vikářem Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětětjšího Srdce Páně Praha – Vinohrady,“ vysvětlil své působení v Čechách Marius Klimczuk. V srpnu 2005 se podle jeho slov vrátil zpět do své mateřské Českobudějovické diecéze a byl zároveň ustanoven od 1. srpna do 30. června 2006 farním vikářem Římskokatolické farnosti – prelatury Český Krumlov.

Od 1. července 2006 až do dnešního dne působí jako administrátor farnosti Kardašova Řečice a na farnostech odtud spravovaných, tedy Pluhův Žd'ár a Dírná v táborském vikariátu. O jeho působišti na farnostech, stejně jako u dalších kněží, vždy rozhoduje diecézní Biskup.

Autor: Stanislava Koblihová

13.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení