VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na varhany přispěly obce

Jarošov nad Nežárkou – Jarošovští obyvatelé stojí o to, aby se jim v obci lépe žilo a aby si její dominanta, kostel svatého Prokopa, uchovala svou důstojnou tvář.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Jarošovský kostel. Ilustrační foto. Foto:

„V pátek v 19 hodin rozezní kostel svatého Prokopa legendární folková kapela Nezmaři. Letos si připomínáme 670. výročí první písemné zmínky o Jarošově nad Nežárkou, a to z roku 1340. Výtěžek z koncertu pomůže opravit střechu presbytáře kostela, který stojí pravděpodobně na původním románském kostelíku nebo kapli,“ vysvětlil starosta Bohumil Rod.

Střechu kostela podle jeho slov v minulosti několikrát odnesla vichřice. Poslední nejnákladnější oprava byla provedena v roce 2007, ale na střechu nad presbytářem už nezbyly peníze.

Záchrana pro zachování sakrální památky pro další generace je však širší. Na sklonku loňského roku totiž začala sbírka na opravu varhan, do které přispěly i okolní obce z jarošovské farnosti. „Skoro všichni nám dali peníze v prosinci a oprava varhan začala hned, jak starostové slíbili, že přispějí. Mistr varhanář Karel Zadák si postupně rozebírá píšťaly a odváží je do Brna,“ vysvětlila Vlasta Nejedlá, která má kostel na starosti.
Ukázalo se však, že je potřeba udělat novou elektriku a vyměnit motor. „Opravu elektriky provedl sponzorsky jarošovský elektrikář Jan Eckhardt, zaplatili jsme mu jen materiál za tři tisíce. Motor jsme nechali namontovat repasovaný, protože stál 25 tisíc, zatímco nový stojí 45 tisíc,“ doplnila Vlasta Nejedlá.

Celkové náklady jen na varhany však budou kolem 104 tisíc korun, takže stále pokračuje sbírka mezi lidmi. Varhany by měly podle ní znovu po půl roce zaznít 4. července na svatého Prokopa, patrona kostela, při tradiční jarošovské pouti.

Hřiště

Kostel však není jediným místem, na které soustřeďují místní lidé svou pozornost. Chtěli by zlepšit i prostředí pro volný čas. Proto na zítra od 9 do 16 hodin připravili zástupci občanského sdružení Srdce Jarošova, které vzniklo před rokem, brigádu na plácku pod místní farou na vybudování odpočinkové zóny pro děti a mládež, ale i pro seniory a maminky s dětmi.

„Je to dobrý nápad, který podporuji. Vedení občanského sdružení se dokonce povedlo vloni na podzim získat dotace ve výši 200 tisíc z nadace Via na úpravu veřejných prostranství a obec přispěje dalšími 200 tisíci korunami,“ řekl starosta Bohumil Rod.

„Snažíme se o vybudování hřiště už dva roky. Letos bychom chtěli provést první etapu. V sobotu máme první brigádu, kde budeme stavět altánek, hrací prvky, klouzačku s věžičkou. Začneme také budovat přírodní hlediště amfiteátru, které bude ze špalků, takže bude sloužit i jako herní prvek pro děti. Budeme také vysazovat novou zeleň,“ vysvětlila předsedkyně sdružení Adéla Strojková.

Pro brigádníky mají zajištěný i guláš k obědu v hospodě pod kostelem.

Autor: Stanislava Koblihová

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení