VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naháči z Drhovic pomáhají léčit, jako první v republice

Drhovice - Cesta k získání certifikátů nebyla pro majitelku psů jednoduchá. Na jejím konci je ale povolení, že se psy může pomáhat postiženým.

9.7.2009
SDÍLEJ:

Léčit mohou „naháči“ z Drhovic.Foto: Pavlína Macelová

Zamilovala se na první pohled. Do malého čínského naháče. Spolu s ním nyní tvoří dvojici, která pomáhá postiženým.

„Čínského chocholatého psa měla kamarádka a toto plemeno mě fascinovalo. Sehnala jsem si tedy na inzerát moji Kačenku,“ vypráví zkušená psí máma Kateřina Zíková, která se v Drhovicích stará o psí hotel Agáta.

Ke Kačence zanedlouho přibyl další „číňan“, tentokrát osrstěný Falko. Ten nyní spolu s Kačenkou a paničkou tvoří nerozlučnou partu, která pomáhá lidem s postižením. Léčba psem – canisterapie – spočívá v dotecích.

O této terapii se majitelka obou psů dozvěděla na internetu. Je doménou především klidných retrívrů a labradorů. Myšlenka pomáhat ji natolik zaujala, že kontaktovala pražský Helpes.

„Zkušenost s naháči neměli, ale přesto nás neodmítli a my začali v březnu dojíždět na náročné kurzy,“ vzpomíná držitelka certifikátu, který ji opravňuje pracovat nejen se svými, ale i dalšími takto cvičenými psy.

Čtyřnozí odborníci

Naháčci prošli potřebnými testy, při nichž museli prokázet nejen běžnou poslušnost. Osvědčili se i svým chováním. Je totiž velký rozdíl mezi pohyby zdravého a postiženého člověka. Psa například nesmí vylekat rychlý pohyb a nesmí reagovat podrážděně na pád předmětu.

„Ale všechno naučit nelze. Pes prostě musí mít vhodnou povahu, aby byl schopen zvládnout psychickou zátěž, která je na něj kladena,“ vysvětluje Zíková. S Kačenkou a Falkem navštěvuje zatím dětské klienty v Praze a okolí. Ráda by ale pomohla i lidem z okolí Tábora.

Zatím se od září rýsuje spolupráce se stacionářem Klíček, kde se již byli představit.

Při návštěvních terapiích se pes stává prostředníkem. Majitelku psů zahřeje u srdce, když dítě, které několik dní nepromluvilo, ze sebe vypraví alespoň slovíčko určené psovi. Ví, že čas a nemalé peníze investovala do něčeho, co má velký smysl.

„Naháči jako malé plemeno vyhovují především dětem. Na Kačence bez srsti si například cvičí jemnou motoriku při natírání jejího tělíčka krémem,“ vyzdvihuje Zíková přednost bezsrsté Kačenky, která je vhodná i pro alergiky.

Vliv psů na chování své postižené čtyřleté dcery ocenila i Zuzana Chválková z Říčan u Prahy.

„Máme za sebou zatím čtyři návštěvy, ale na Janičku, která je o rok opožděná a hyperaktivní, mají psí návštěvy každopádně pozitivní vliv.“

Pavlína Macelová

9.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokej MOTOR České Budějovice-LHK JESTŘÁBI Prostějov
16

Motor zabral v pravý čas, po dvou porážkách venku doma porazil Prostějov

Koncerty v kostele Nanebevzetí Panny Marie a v zámeckém rondelu byly v Jindřichově Hradci zahájeny 23. Slavnosti Adama Michny z Otradovic, jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů a básníků 17. století. Pokračovat budou po celý víkend.
39

OBRAZEM: V Hradci začaly slavnosti Adama Michny

VIDEO: Za 45 minut 260 gramů másla

Jindřichův Hradec – Jak na vlastní máslo? To jsme si vyzkoušeli v redakci Deníku.

AKTUALIZUJEME

Policie fámu o střelbě vyvrací: Poprali se dva muži, jeden dostal půllitrem

České Budějovice - V ostrou potyčku přešla v sobotu ráno výměna názorů u českobudějovického Malého pivovaru. Před barem je plno krve a v koši zakrvácené obvazy.

OBRAZEM: Synagoga dostává postupně i uvnitř původní podobu

Písek – V Jihočeském kraji je 68 židových památek, většinou hřbitovů. Dochovalo se také pět synagog. Patří k nim i synagoga vybudovaná v orientálním stylu s novorenesančními prvky v roce v roce 1872 v Soukenické ulici v Písku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení