VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naučnou stezku lemují nové informační tabule

Táborsko - Borkovická blata dostala od kraje finanční injekci. Rekonstrukce vyšla na 920 tisíc.

24.5.2009
SDÍLEJ:

Borkovická blataFoto: Kateřina Nimrichtrová

Netradičně od konce začala v pátek 22. května prohlídka nově zrekonstruované naučné stezky Borkovická Blata. Kraj vložil do její obnovy 920 tisíc korun.

Stezka oslaví v příštím roce 30 let od svého založení. Jejím zakladatelem byl tehdy profesor táborské zemědělské školy Jiří Bumerl.

„Poprvé se stezka otevřela v roce 1980. Nejvíce zásluh na tom nesla střední zemědělsko technická škola. Hodně práce tu také dobrovolně a zadarmo odvedli táborští trempové,“ řekl syn duchovního otce naučné stezky a spoluautor projektu obnovy Jiří Bumerl mladší. Dílo tehdy vzniklo během jednoho léta.

Od té doby zažila stezka několik rekonstrukcí. V pořadí čtvrtá a nejzásadnější, kterou financoval Jihočeský kraj, udělala z Borkovických blat naprostý unikát.

„Unikátní je samotné území. Naučná stezka nemá jinde obdoby, ale zejména proto, že má obrovskou informační hodnotu,“ objasnil Daniel Abazid z Blatského muzea v Soběslavi. On sám se podílel společně s Jiřím Bumerlem na redakci, scénáři, výběru témat a zpracování textu informačních tabulí. „I zapálený přírodomilec se na nich určitě má co dočíst,“ dodal.
Pozor, rezervace!

O běžnou údržbu stezky se starají studenti SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí ve Veselí nad Lužnicí v rámci své praxe.
„Prořezávali jsme cesty, odstraňovali náletové dřeviny, natírali a čistili jsme tabule. Dělali jsme tu od pondělka denně šest hodin,“ shrnul student druhého ročníku Ondřej Hála z Mazelova.

Zhotovitel díla se musel během stavby potýkat s komplikacemi. Hlavním obsahem rekonstrukce bylo rušení starých dřevěných chodníků a položení nových.

„Vše záviselo na počasí. Také jsme museli brát ohledy na to, že se nacházíme v přírodní rezervaci. Nemohli jsme rozjíždět žádné cesty. Všechen nepotřebný materiál z rozebraných povalových chodníků se musel odstraňovat maximálně šetrně,“ konstatovala jednatelka dodavatelské firmy Lucie Wiererová.

Za zmínku stojí i to, že po celou dobu stavby, která se prováděla během roku 2008, se stezka na jediný den pro veřejnost neuzavřela.
Borkovická blata jsou vyhledávaným turistickým cílem. „Podle návštěvních knih tudy procházelo přibližně deset tisíc lidí ročně,“ upozornil Bumerl.
Od konce

Slavnostní otevření naučné stezky začalo netradičně od konce.
„Tady se nachází zhruba deset metrů povalového chodníku, který ještě nebyl opraven. Pokud seženeme peníze, chceme v tomto místě pokračovat v rozvoji stezky,“ naznačil vedoucí krajského odboru životního prostředí Milan Vlášek.

Stát by tu mohla v příštích letech plošina s výhledem na lagunu, a popřípadě i vyhlídková věž. Ta už poblíž laguny své místo měla. Před pěti lety se však z technických důvodů musela zbořit.

Přispět svou troškou do mlýna chtějí také Lesy ČR. „V příštím roce bychom na parkovišti chtěli vybudovat altán v hodnotě zhruba sto tisíc korun. Mohl by to být příjemný start naučné stezky,“ uvedl správce lesní správy Jindřichův Hradec Milan Duben.

Oficiální otevření už má stezka za sebou. K této příležitosti pořádá v neděli 24. května Blatské muzeum a Sdružení Calla květnovou exkurzi 7. ročníku cyklu Přírodou krok za krokem. Celodenní vycházka s pozorováním rašeliništní flóry a hmyzu odstartuje ve čtvrt na deset na parkovišti před naučnou stezkou.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

24.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení