VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechcete lávku a obchvat? Připomínky jen do zítřka

Jindřichův Hradec – Hodiny pomalu odtikávají poslední zbytky času, který zbývá těm, kdo chtějí zasáhnout do věcí, jež se jim nelíbí na návrhu nového územního plánu.

5.9.2011 1
SDÍLEJ:

Horní náměstíFoto: Štěpán Mach

Již zítra 6. září se v sále kulturního domu Střelnice uskuteční několikrát avizované veřejné projednávání územního plánu města Jindřichův Hradec. Podat námitku a připomínku bude mít možnost od 13 do 18 hodin každý občan. Na jednání budou přítomni pracovníci odboru výstavby a územního plánování, projektanti návrhu územního plánu a zástupci dotčených státních orgánů a pracovníci, kteří budou pomáhat s podáním námitky či připomínky.

Veřejné projednávání bude rozděleno na dvě části, aby nikdo nebyl v nevýhodě. V 13 hodin bude jednání zahájeno. V úvodu bude územní plán města vyložen vedoucím odboru výstavby a územního plánování, dále bude proveden odborný výklad pořizovatelem a poté projektantem. Následovat bude podávání námitek a připomínek a komentáře k nim.

Od 16 hodin bude celý zmiňovaný proces zopakován. Veřejné projednání je poslední možností k podání námitek a připomínek. Písemné námitky lze podávat v průběhu celého veřejného projednání, tedy až do jeho úplného závěru. Po jeho skončení tato možnost není a takové námitky budou posouzeny jako opožděné a nebudou předloženy zastupitelstvu k rozhodnutí.

Námitky mohou uplatňovat především vlastníci pozemků a staveb. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že toto právo mají především vlastníci pozemků a nemovitostí a jimi podané námitky mají největší váhu. Některé plochy nelze navrhnout tak, aby nezasáhly vlastnická práva majitelů, plocha je přitom tak důležitá pro rozvoj města, že tam musí být. Vlastník se ale samozřejmě s tímto neztotožní a brání se podáním námitky. Ta nakonec skončí před zastupitelstvem města, které zváží všechny úhly pohledu na uvedenou lokalitu a hlasováním o námitce rozhodne. Samozřejmě se najdou varianty, které se vyřeší kompromisně. Tady je zase třeba uvést důležitou změnu ve stavebním zákoně. Současná právní úprava vyžaduje o rezervě (pokud má být využita) provést změnu územního plánu města. To v praxi znamená, že celý proces musí proběhnout nanovo. Několikrát o tom musí rozhodnout zastupitelstvo města a opět budou mít všichni možnost podat námitky. Toto je někdy rozumné řešení u záměrů, které stejně z ekonomických důvodů je možné realizovat třeba až po 10 letech.

Je třeba se zastavit ještě u variant méně běžných - několik desítek osob, které třeba nevlastní v Jindřichově Hradci žádnou nemovitost podá připomínky, ale nazve je námitkami.

Obecně platí, že teprve 200 podpisů a více zaručí, že se takovýto dokument stane z právního hlediska námitkou. Je tedy účinnější, aby několik vlastníků pozemků nebo staveb podalo společnou námitku. Ta má zaručenu právní váhu. Opět je tu důraz na vlastnictví. O sporných případech, následně tedy až po veřejném projednání, bude veden právní rozbor a zastupitelstvu se sporné podněty předloží až podle jeho výsledku. Zde je důležité připomenout, že petice nepatří do projednávání územního plánu, řeší se podle petičního zákona.

O podaných námitkách se v žádném případě při tomto veřejném projednávání nerozhoduje. Pouze se k nim vyjádří dotčené orgány a případně projektant. Veškeré přijaté námitky a připomínky budou zpracovány a předloženy výboru pro územní plán, který je následně bude projednávat znovu s dotčenými orgány a posléze předá výsledek projednávání zastupitelstvu ke konečnému rozhodnutí.

Adam Hudec, Karolína Průšová (tisková mluvčí Města Jindřichův Hradec)

5.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kovářské dny v Dačicích. Ilustrační foto.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Představení ochotnických herců z Deštné bavilo o víkendu Děbolín.
20

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jindřichohradecko - Ani v neděli nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení