VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejen investice zdražily kubíky vody

Jindřichův Hradec - Od začátku letošního roku teče lidem z kohoutků i do odpadu dražší voda. Zatímco v Jindřichově Hradci loni zaplatila průměrná domácnost za pevnou složku vodného a stočného 600 korun, letos zaplatí 710 včetně DPH.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VaKu

Od začátku roku zaplatí lidé za vodné a stočné v průměru o šest procent navíc.

Kubík vody pak podraží z 54 na 57,22 Kč s DPH. V průměru jde o zdražení o 3,20 koruny na kubík, tedy asi o 6 procent. „Stále se jedná o cenu dotovanou, která nepokrývá zcela náklady. Navýšení ale odpovídá průměru jiných měst,“ uvedl místostarosta Alfred Němec.
Provozovatelem vodohospodářského majetku města je společnost VAK Jižní Čechy.

„Projednávání cen vodného a stočného vždy pro následující rok probíhá mezi provozovatelem a vlastníkem vodohospodářského majetku v několika dohadovacích řízeních. My jako provozovatel musíme v nové ceně zohlednit nárůst ceny elektrické energie nutné pro provoz vodohospodářských zařízení, ceny materiálů pro opravy a údržbu sítí a technologií, cenu nakupované vody a pochopitelně v ceně zohledňujeme také nárůst hodnoty nájemného městu Jindřichův Hradec, ze kterého pak město hradí obnovu vodohospodářského majetku,“ sdělil ředitel prodeje VAK Jižní Čechy Ladislav Kos.

Podle jeho vyjádření je Jindřichův Hradec z osmdesáti procent zásobován pitnou vodou z úpravny vody Dolní Bukovsko, zbytek potřeby pokrývá voda z Vodárenské soustavy Jižní Čechy, tedy z přehrady Římov.

Růst ceny je podle informací VAKu ovlivněn rovněž meziročním poklesem spotřeby vody jak ze strany domácností, tak především ze strany průmyslových podniků. „Řada z nich na Jindřichohradecku zcela uzavřela výrobu, některé omezily spotřebu vody v důsledku snížení produkce nebo úsporných opatření. V této věci jsme se s městem dohodli, že část tohoto nárůstu z uvedeného důvodu bude promítnut do zvýšení ceny, část zaplatí provozovatel,“ upřesnil ředitel.

Dodal, že na základě doporučení provozovatele a realizace některých investic městem, například do obnovy čistírny odpadních vod, byly nalezeny i úspory nákladů ve smyslu snížení poplatků za vypouštěné znečištění, snížení nákladů na likvidaci kalů z čistírny a provozovateli se rovněž podařilo snížit podíl nefakturované, tedy ztrátové vody o dvě procenta na průměrných 21 procent z celkového podílu vyrobené vody.

Kam pro informace

Informaci o správci vodovodu a kanalizace zjistí každý občan na obecním či městském úřadě, údaje o podmínkách dodávky vodohospodářských služeb jsou uvedeny ve smlouvě o odběru pitné vody a odvádění vod odpadních.

„Pokud odběratel zjistí problém s dodávkou pitné vody či odvádění odpadních vod, případně poruchu na vodovodní síti, měl by co nejdříve kontaktovat svého dodavatele, v případě zákazníků VAK je to zákaznická linka 844 844 870. Zde je zákazník v případě poruchy či dodávky nekvalitní vody spojen s oddělením dispečinku s nepřetržitým provozem, dispečer pak informaci předá příslušnému provoznímu středisku,“ uvedla ředitelka provozu VAK JČ Olga Štíchová.

V rámci okresu Jindřichův Hradec provozuje VAK JČ celkem 52 obcí a měst, vodou zásobuje téměř 72 tisíc obyvatel. Mezi provozovaný majetek patří 21 úpraven vody a zdrojů vody, 24 čistíren odpadních vod a 756 km vodovodních sítí.

Spotřeba vody

Není bez zajímavosti, že podle informací VAKu ještě v 90. letech činila spotřeba vody na osobu a den zhruba 230 litrů. Dnes je průměrná spotřeba necelých 100 litrů, v případě obyvatel menších obcí ještě menší, okolo 60 litrů. V Německu činí průměrná spotřeba 150 litrů na osobu a den, v USA až 500 litrů.


Autor: Jana Hýbková

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení