VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší problém u zápisu? Správná výslovnost

Jindřichohradecko - Zápisy do první třídy jsou na Jindřichohradecku přibližně ve své polovině. Včera se konaly v Jindřichově Hradci, ještě o den dříve například v Kunžaku, kde k němu přišlo 34 předškoláků.

26.1.2014
SDÍLEJ:

Zápis do první třídy v jindřichohradecké 3. základní škole.Foto: Deník/ Petra Jouzová

Tolik jich ale do první třídy podle ředitelky kunžacké Základní školy Sira Nicholase WintonaEvy Krafkovénenastoupí. „Rodiče devíti dětí požádali o odklad školní docházky," nadnesla. Důvodem k odkladu je většinou nezralost dětí. „Je to především o tom, jestli se dokáží soustředit, jak dlouho udrží pozornost. Všechno je ale předem pečlivě prodiskutováno jak s rodiči, tak s pedagogy z mateřské školy, kam dítě chodí a většinou se k odkladu přistupuje po vzájemné shodě," vysvětlila.

Dalším z důvodů, proč by dítě s nástupem do první třídy mělo počkat, je i špatná výslovnost. „V posledních letech se kvalita výslovnosti u dětí zhoršuje. Už to není jenom r a ř, ale i sykavky nebo písmenko l," vypočítala ředitelka. Podle ní se potom dítě učí i hůř číst a psát, pokud správně nevyslovuje. „Je ale možné, že se do května, kdy se provádí vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, dítě rozmluví a je nakonec přijato," upozornila.

K zápisům do jindřichohradeckých základních škol se letos chystalo 267 dětí z Jindřichova Hradce a spádových obcí. „Každoročně ale dorazí i ti, kteří k nám místně nepřísluší," nadnesla vedoucí jindřichohradeckého odboru školstvíJitka Čechová. Podle ní je počet předškoláků srovnatelný s předešlými roky. „Navíc se zdá, že příští rok by jich mělo ještě přibýt," dodala.

Jindřichohradecká 3. základní škola je jednou z těch, kam spádově patří děti i z okolních obcí a je o ní velký zájem i proto, že je dobře dosažitelná hromadnou dopravou. I proto sem svého syna chce přihlásitVěra Ticház Nové Olešné, a to i přesto, že místně by patřili do školy ve Strmilově. „Chtěli bychom sem hlavně z organizačních důvodů. Manžel tady pracuje, kousek je to i na autobus. Celkově se orientujeme na Hradec," říká maminka malého Vojty. Nějak speciálně se ale k zápisu nechystali. „Ve školce v Jarošově, kam syn chodí, se na školu připravují dobře. Doma jsme dělali jen nějaké úkoly z dětských časopisů, a protože mi někdo říkal, že se na to dětí ptají, naučili jsme se i jméno prezidenta," vyzdvihla.

Jak ale říká učitelka prvního stupněJaroslava Váňová, u zápisu po dětech chtějí znát především jejich vlastní jméno nebo třeba správné držení tužky. „Důležité je mluvení a schopnost udržet pozornost. Počítání není až tolik nutné, to se budeme učit tady ve škole," říká zkušená pedagožka. I podle ní mají děti s mluvením občas problém. „Je to ale rodina od rodiny. Jsou v tom určitě i geny," dodává.

Zápisy pokračují i v příštím týdnu například v Českém Rudolci nebo Nové Bystřici.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

26.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení