VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc z rozpočtu dostanou lázně

Třeboň – Schvalování rozpočtu bylo v Třeboni vždy záležitostí s dlouhou a bouřlivou diskusí. K něčemu podobnému ale letos nedošlo a osmnáctka koaličních zastupitelů po hodině a půl schválila schodkový rozpočet v původně navrhovaném znění, tedy s příjmy většími než 302,1 milionu korun a výdaji přesahujícími 316,6 milionu korun.

17.12.2014
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Deník

Schodek bude krytý z přebytků hospodaření minulých let. Nezabránil v tom ani protinávrh Jiřího Masojídka (ODS), který navrhoval zrušení příjmové položky za svoz a likvidaci odpadů, což by pro Třeboňáky znamenalo zrušení poplatku za odpad. Kompenzace v podobě zvýšení nájmu lázním se ale se souhlasem koalice nesetkala a protinávrh byl smeten ze stolu.

Velká část debaty se ale týkala samotného procesu schvalování rozpočtu. Podle Ondřeje Prášila (Strana zelených) by bylo vhodné, aby byl nejprve připraven pracovní model, který by byl ještě před schválením projednáván na pracovní schůzce zastupitelů a úředníků, kde by mohlo dojít
k připomínkám a korekcím. „Až pak by byl přednesen zastupitelstvu. Bylo by to správnější," míní. Jak dodal Jiří Masojídek, dříve se tak v Třeboni postupovalo.

Podle starostky Terezie Jenisové (KDU-ČSL) k takovému postupu ale došlo v minulém období jen jednou. „V prvním roce to takto bylo a skončilo to fiaskem, téměř nikdo na pracovní schůzku nedorazil, a proto se to již neopakovalo," uvedla. Na čem se ale shodli všichni, je největší položka v rozpočtu, což je plánovaná investice do Bertiných lázní. Ta spolkne 41,5 milionu korun. 

S tím, že investice do Bertiných lázní v takové výši je nezbytná, souhlasila na jednání zastupitelů i opozice. „Rádi bychom v rozpočtu viděli jiné položky a některé naopak vůbec, ale lze souhlasit s investicí v Bertiných lázních," uvedl lídr opoziční ODS Jan Váňa.

Co se mu ale nelíbilo, je plánování investic do bytového fondu města. „Chybí mi tady samostatná položka na tyto investice. Dříve to bývalo i pět milionů korun, co se vybralo, tak se tam i vracelo, a to dnes není," vyložil. Podle místostarosty Zdeňka Mráze (ČSSD) se ale v současné době oproti minulosti snížil počet bytů. „Teď je to úměrné," dodal.

Opozice kromě investic do bytového fondu nebyla spokojená také s nárůstem běžných výdajů nebo chybějící položkou pro investice do autokempu Třeboňský ráj. To ale vysvětlil místostarosta Josef Pindroch (ANO 2011): „Po dohodě se současnými majiteli uhradí investici ve výši půl milionu na sociální zařízení sami." Navíc, jak dodal Jiří Vopátek (Strana zelených), investice do autokempu jsou věcí příslušné společnosti s ručením omezeným, která jeho majetkem disponuje.

I tak by ale podle Jana Váni rozpočet měl více reflektovat potřeby Třeboně a Třeboňáků. Místostarosta Zdeněk Mráz je ale jiného názoru. „Jako koalice, která má potřebný počet hlasů, jsme se shodli, rada města také rozhodla. Jednoznačně jsme se dohodli, že dáme velké peníze do lázní. I uvnitř koalice bychom ještě nápady měli. Myslím, že to ale nesměrujeme špatně," uzavřel.

Petra Jouzová

ROZPOČET TŘEBONĚ 2015:

– příjmy: 302 184 870 Kč
– výdaje: 316 644 371 Kč
– splátky jistin: 11 640 980 Kč
– přebytek hospodaření minulých let: 26 100 481 Kč
– pro hlasovalo 18 zastupitelů koalice
– proti hlasovalo 7 zastupitelů opozice

Autor: Redakce

17.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Florbalový turnaj v Otíně skončil triumfem Vajgar Boyz

Otín - Osm týmů z Kardašovy Řečice, Žirovnice, Sezimova Ústí, Jindřichova Hradce, Jihlavy a Třeboně se představilo v 7. ročníku florbalového turnaje mužů „Sranda Cup“, který se opět uskutečnil pod otevřeným nebem ve Sportcentru Bobelovka v Otíně.

Čtvrtek láká do kina či na historické tance

Jindřichohradecko - Pokud chcete ve čtvrtek vyrazit za zábavou, ale chybí vám inspirace, podívejte se na naše tipy.

Na výživném otec dluží skoro sto tisíc

Jindřichův Hradec – Na syna a dceru muž neplatí víc než čtyři roky.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení