Náklady na pavilon v Jindřichově Hradci jsou vyčísleny na 556 milionů korun.

Velký projekt, který je zároveň celorepulikovou novinkou, chystá Jihočeský kraj napříč všemi sedmi svými nemocnicemi. Projekt by měl usnadnit práci lékařů s obrazovou dokumentací i ušetřit čas pacientů.

„Chceme zavést digitalizaci zobrazovacích metod,“ informovala náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Ta bude fungovat tak, že veškeré obrazové snímky pacientů, například rentgeny, CT či ultrazvuky, se převedou do digitální podoby a budou se skladovat v elektronických úložištích jednotlivých nemocnic, které budou rovněž napojeny na centrální sklad. K snímkům pak budou mít okamžitý přístup lékaři ve všech jihočeských nemocnicích.

Tento systém digitalizace používá už dnes českobudějovická a táborská nemocnice.

„Digitální úložiště má obrovskou výhodu. Kdykoliv na kterémkoliv místě si může lékař snímky prohlédnout. Pacient, který jde například na rentgen, už nemusí čekat na jeho vyvolání a oštítkování a nemusí snímky nosit svému lékaři. Ten už je má ve své ordinaci. Navíc kvalita digitálních údajů je nesrovnatelně vyšší,“ popisuje výhody systému místopředseda představenstva Nemocnice Tábor, Jan Neškudla.

Velké výhody novinka přinese i při převozu pacientů, kteří si musí doposud obrazové snímky vozit s sebou nebo se musí vyšetření opakovat. „Zavedení systému digitalizace je otázkou jednoho roku a náklady se budou pohybovat v řádech desítek milionů korun,“ dodala Stráská.

Mezi další investice, na které se nyní nemocnice v Jihočeském kraji chystají a pro něž chtějí využít i dotace z evropských zdrojů, patří modernizace vybavení intenzivní péče a rekonstrukce lůžkového fondu v táborské nemocnici, rekonstrukce budovy infekčního pavilonu v Písku nebo ekologizace nemocnice ve Strakonicích.