VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někde pomníky září novotou

Jindřichohradecko – Téměř v každém městě nebo vesnici lze najít pomník na památku obětem válek. A v posledních letech se řada památníků, na kterých se podepsal zub času, dočkala i rekonstrukce.

6.5.2014
SDÍLEJ:

POMNÍKY OBĚTEM válek se snaží obce udržovat. V Jilmu se v roce 2011 pomník rekonstruoval a slavnostně představil veřejnosti. Foto: Martin Šlesinger

Například v Pístině vloni nechali udělat generální opravu památníku obětem 1. světové války. Podle starosty Pístiny Antonína Fišera vlastně žádná obnova pomníku od jeho vybudování nebyla. „Už zde bylo hodně závad, trhaly se kameny a podobně. Takže jsme provedli opravu, očistu, rekonstrukci písma, nechali jsme instalovat novou zádlažbu a také oplocení," říká starosta. Celkové náklady činily 124 tisíc korun, přičemž obec získala 93 tisíc dotace z programu ministerstva obrany.

Rovněž v Jilmu investovala obec do rekonstrukce pomníku obětem první světové války. Jak říká starosta Jaroslav Šlesinger, bylo to v roce 2011 u příležitosti 90 let od vybudování pomníku. A letos obec za jeho opravu získala pamětní plaketu za Příkladnou péčí o válečné hroby a 
pietní místa, kterou převzala od zástupců kraje a ministerstva obrany.

„Celý pomník se renovoval, nechali jsme udělat nové kachle se jmény padlých. K tomu jsme opravili i oplocení a celé náklady se vyšplhaly na padesát tisíc. Z kraje jsme dostali dotaci ve výši 25 tisíc korun," doplnil starosta Jaroslav Šlesinger.

Město Nová Bystřice má pod svými křídly i válečné pomníky v místních částech. Podle starosty Vladimíra Bláhy některé byly původně na uctění padlým v první světové válce. „Ale vzhledem k tomu, že i ve druhé světové válce byly oběti, nyní všechny postupně předěláváme jako pomníky obětem válek," vysvětluje. V samotné Bystřici je jeden na náměstí a dále na hřbitově jsou hroby ruských vojáků.

„Pomník na náměstí se rekonstruoval už asi před deseti lety, hroby před dvěma roky. Opravený je i pomník v Albeři a letos přijde na řadu v Blatě. Postupně je dáváme do pořádku. Další pomníky jsou v Senotíně a v Hůrkách. Jejich údržba je v režii města," doplnil starosta.

Autor: Lenka Novotná

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleně Málové do redakce Jindřichohradeckého deníku s kabelkami pomohli Štěpán a Adam Buštovi.
26

Kabelky a knížky sbíráme až do konce prázdnin

Koncert pražského sboru Spektrum se odehraje v kostele Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni.

Třeboň čeká unikátní koncert

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Jižní Čechy /VIDEO/ – Zavést mýtné pro kamionovou dopravu na všech jihočeských silnicích I. třídy. Takový je výsledek úterního setkání Jiřího Švece, krajského radního pro dopravu, se zástupci jihočeských měst a obcí.

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Volit se dá i v cizině. Potřeba je ale voličský průkaz

Jindřichův Hradec – Přestože do termínu voleb do poslanecké sněmovny ještě zbývají více než dva měsíce, v jindřichohradeckém městském úřadu jsou již připravené volební obálky a tiskopisy.

OBRAZEM: Hasiči z Horního Meziříčka se vrátili do čela jindřichohradecké ligy

Studená – Osmým kolem pokračovala Jindřichohradecká hasičská liga ve Studené. Soutěže se zúčastnilo šest družstev žen a dvanáct týmů mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení