VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomý člověk to nemá s vodícím psem vůbec lehké

Jindřichův Hradec – Procházím, respektive se proklouzávám po vrstvě ledu ulicí Pod Hradem, když před bývalými dílnami gobelínky potkávám nevidomého Aloise Hudečka s jeho slepeckým psem, respektive fenou Iris.

28.2.2012 3
SDÍLEJ:

NEVIDOMÝ Alois Hudeček z Jindřichova Hradce je dnes zcela odkázaný na svého vodícího psa – fenu Iris, která mu nahrazuje nefunkční zrak. Foto: Deník/Lenka Novotná

Rázným krokem přešli lávku u náhonu a blížili se k ledové krustě, která pokrývala  celou ulici prakticky až k nežáreckému mostu. „Tam se vůbec nepouštěj, je to samý led,“ volám na něho. To už Lojza brzdí Irisku a naznačuje jí, že musí zpomalit.

„Já ale jinudy nemůžu. Když půjdeme horem okolo zámku, tam je to prosolené a pes bude mít rozežrané packy,“ zastavuje se a dáváme se do řeči.

Před moha lety, to Lojza ještě viděl, jsme se znali ze psího cvičiště. Kdysi, když už se jeho zrak rapidně zhoršil, se chtěl i výcviku slepeckých psů věnovat. Dnes je na jejich pomoc odkázaný.

Vysvětloval mi, jaké má s touto novou fenou problémy. Prostě se sešly dvě trochu dominantní osobnosti a je to znát. Začal sypat z rukávu příhody, kdy její reakce nebyly zrovna nejpříjemnější a mně nezbylo, než mu dát zapravdu. Několikrát jsem v minulosti na vlastní oči viděla, jak ho Iriska kamsi vláčí a on ji jen těžko usměrňuje. Na to konto mi vysvětlil, jak je pes naučený reagovat na pohyby a poklep slepecké hůlky na zemi. Abych řekla pravdu, překvapilo mě, jak o tom přemýšlí. Člověk je v pejskařině zaběhnutý v nějakých kolejích a vůbec mu nedochází, že vlastně i povely nevidomého jsou úplně jiné.

A za chvíli nevidomý Hudeček stočí řeč na téměř rok starou kauzu, kdy po městě kolovala petice, že svého slepeckého psa týrá. Také Deník o atmosféře mezi lidmi informoval. Odpovědní úředníci však již tehdy naznačovali, že se zatím nenašel nikdo konkrétní, kdo by podal oficiální svědectví o špatném zacházení nevidomého Aloise Hudečka se svým psem, a to zvláště po požití alkoholu.

A Lojza sám mi začal předvádět, že se ho fena nebojí. „Podívej,“ a položil jí na hřbet slepeckou hůlku: „Kdyby se mě bála, tak se chová jinak.“ A Iris vrtěla nadšením ocasem. Za celou dobu asi hodinové rozpravy jsem nezaznamenala jediný náznak, že by se svého páníčka bála.

Je však zřejmě dost zvědavá, takže ji ze soustředění občas vyvede nějaký silnější podnět. Kousek od nás se otvírala vrata zámecké zahrady a fena byla u vytržení. Otočila se celá za hlukem, což by neměla, a Hudeček ji musel napomenout. Poznamenal, že nesmí takto reagovat, protože on pak vlastně neví, kam jít.

„Jednou jsem byl na poště a tam se do mě někdo navezl, že na ni křičím. Chtěl jsem po ní, aby zůstala. Ale pes rozumí jen povelům, takže ji nemohu líbezným hláskem přesvědčovat. Prosím tě, Irisko, mohla by sis sednout. Prostě mě to naštvalo a něco jsem těm lidem řekl,“ přiznává, že občas je to těžké.

S celou kauzou měl plno starostí a běhání. „Teď  musím čtyřikrát za rok s fenou na prohlídku k veterináři a odevzdat potvrzení na úřadě. Ale zase jsem krytý, že je v pořádku a netýrám ji,“ dodal Hudeček.

A jak to tedy vlastně dopadlo? Na policii přijali jedno trestní oznámení, ale o zprostředkovaných tvrzeních jiných lidí. To podle policejní mluvčí Hany Millerové bylo postoupeno k řešení na Městský úřad v Jindřichově Hradci a zabýval se tím odbor životního prostředí.

Ve vyjádření, které Deníku poskytla mluvčí úřadu Karolína Průšová, se hovoří o tom, že na konci loňského května odbor životního prostředí provedl záznamy z podání vysvětlení fyzických osob ve věci podezření z dlouhodobého a opakovaného týrání slepeckých psů ze strany zrakově postiženého Aloise Hudečka.

„Záznamy o údajném přestupku, kdy se ve čtyřech případech jmenovaný občan měl dopustit týrání psa, byly zapsány. Na základě těchto výpovědí nebyla obviňovanému Aloisi Hudečkovi prokázána skutková podstata přestupku,“ uvádí Průšová.

Pokračovala, že odbor životního prostředí jako orgán ochrany zvířat má k dispozici protokol o kontrolním zjištění, které provedla Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj.

„Při kontrole byl posouzen klinický stav psa a bylo zjištěno, že pes je v dobré kondici. Při posouzení nebylo shledáno nevhodné chování psa ani zjevné známky týrání,“ konstatovala Průšová .

Doplnila, že pokud by byly zjištěny nové skutečnosti, budou se tím příslušné odbory zabývat.

Autor: Lenka Novotná

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení Tři veteráni v podání ochotníků z Pluhova Žďáru a jejich přátel.
24

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Ilustrační foto

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Jindřichohradecko - Kam si v pondělí vyrazit za kulturou? Třeba do kina nebo na prohlídku kostela v Chlumu.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Jižní Čechy – Mnohem lépe než před týdnem si v druhém kole fotbalového krajského přeboru mužů počínala mužstva z jindřichohradeckého regionu.

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení