VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové CT umožní lékařům kvalitnější vyšetření

Jindřichův Hradec/FOTO/ – Do jindřichohradecké nemocnice bylo zakoupeno nové CT. Přístroj sloužící k podrobnému vyšetření lidského těla stál přes 20 milionů korun a byl plně hrazen z kasy Nemocnice v Jindřichově Hradci.

16.7.2010 1
SDÍLEJ:

Pohled, který se hned tak někomu nenaskytne, byl ve čtvrtek v jindřichohradecké nemocnici na nové CT, bylo totiž otevřené. Foto: Deník/Renata Pávková

„Jedná se o multidetektorový počítačový tomograf od firmy Philips Brilliance 64, který patří mezi špičkové zařízení nové generace a umožňuje rychlé a kvalitní vyšetření pacienta. Díky jeho robustní konstrukci a pacientskému stolu s vysokou nosností (204 kilogramů), se rozšíří diagnostické možnosti jindřichohradecké nemocnice nejen ve spektru poskytovaných vyšetření, ale také pro skupinu pacientů s vysokou hmotností. CT umožňuje vyšetřovat rozsáhlé úseky lidského těla, provést takzvané „celotělové skenování“, což je výhoda zejména u onkologických pacientů a polytraumat,“ popsal základní výhody primář radiodiagnostického oddělení jindřichohradecké nemocnice Marek Koutný.

Oproti starému CT je tedy nový přístroj rychlejší, poskytuje daleko přesnější diagnózu.

„Umožňuje vytvořit absolutní obraz, který je daleko blíže skutečnosti, protože vytváří objemová data, zatímco starý přístroj vytvářel pouze určité úseky. Dále lze nastavit index, podle toho, jak přesný chci mít obraz. Ukáže obraz v kterékoliv rovině a stále ve stejné kvalitě. Lékař může navíc být na kterémkoliv místě u počítače, nemusí již sedět vedle asistenta, protože obrazy se odešlou přes internetový portál na jeho počítač. Přístroj tedy umožňuje práci s lékařem bez toho, aby byl přítomen u vyšetření,“ informoval dále vedoucí radiologický asistent Martin Langer.

Přístroj tedy klade větší důraz také na práci asistentů, protože přes 90 procent práce dělá asistent sám. Dřívější přístroj vytvořil při vyšetření například břicha 70 obrazů, nový jich vytvoří při tomto vyšetření až 800. Při vyšetření složitějšího pacienta může přístroj vytvořit až 4 tisíce obrazů a všechny se musí prohlédnout. Přístroj má však daleko vyšší stupeň radiace, škodlivého záření, které působí na pacienta.

Kliničtí lékaři, kteří posílají pacienty na CT tedy musí být přesní ve svých diagnózách. Protože vyšetření různých částí těla a různě velkých se liší. Pokud by se tedy vyšetřovala zbytečně větší část těla, pacient by byl zbytečně vystaven vyššímu stupni záření.

„Věříme, že zprovoznění multidetektorového počítačového přístroje přispěje ke zkvalitnění péče pro pacienty nejen v regionu Jindřichohradecka, ale v rámci celého Jihočeského kraje,“ dodal primář Marek Koutný.

CT přístroj umožňuje kromě základních také další typy vyšetření:
– CT angiografie – končetinová, mozkových cév, krčních tepen, ledvin, břišních orgánů

Další speciální vyšetření:

– CT angiografie u plicních embolií – na novém přístroji je mnohem přesnější zobrazení nálezu
– CT kolonografie – virtuální kolonoskopie – vyšetření tlustého střeva k vyhledání polypů
– CT enterografie – vyšetření tenkého střeva u chronických zánětů
– perfusní CT mozku – slouží ke zjištění vitální a poškozené tkáně u mozkových infarktů
– dokonalé 3D modely kostních struktur – využitelné u těžkých úrazů jako jsou zlomeniny páteře, pánve nebo velkých kloubů

Autor: Renata Pávková, Mgr.

16.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
14

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení