VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové ustájení vepřům svědčí

Cizkrajov - Moderní způsoby vybavení stájí, které vyvinula třeboňská společnost Agrico zkoušejí také v Cizkrajově. Od loňského podzimu mají nové ustájení pro prasata a od letošního dubna i novou porodnu. Zdejší chovatelé se rozhodli zmodernizovat areál z roku 1975. Původní stáje pro jalové a březí prasnice už nevyhovovaly současným trendům a zařízení bylo opotřebované.

13.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Ludvík Hradilek

Prasatům se daří lépe, ale návratnost investic je dlouhodobou záležitostí.


Doba od zavedení změn je ještě poměrně krátká. „Ukazují se už lepší výsledky, zvláště na porodně. Rodí se vyšší počet selat a jsou i větší,“ řekl předseda představenstva společnosti CIZ AGRO Jaroslav Pokorný. Technologie březárny patří mezi nejnovější, které v Agricu vyvinuli.
„Dlouho se diskutovalo, jestli je lepší nechat prasnice ve velkých nebo malých skupinách,“ vysvětlil prodejce společnosti Agrico Dušan Svědík. Doplnil, že dříve byly ustájené po šesti až osmi kusech, nyní jsou na březárně po 200 kusech. Jsou ve větším prostoru, kde se mohou volně pohybovat a méně se stresují.

Ve staré porodně bylo největším problémem individuálních kotců také velké riziko zalehávání selat a omezená možnost individuálního krmení. Nyní je porodna prasnic rozdělena do sekcí s individuálními porodními kotci, s vanou, s porodní klecí, korytem a napáječkou.

Prasnice je krmena počítačem řízeným systémem mokrého krmení. Pro selata je zde doupě vyhřívané infrazářičem a přikrmovací krmítko. Podlaha kotce je celoroštová.

Vanový systém zamezuje průvanu pod kotci a kejda, prošlapávaná do záchytné vany zčásti naplněné vodou, se odvádí do jímky. Snížil se tak zápach ve stáji. Stejně jsou vybaveny i odchovné sekce, kde se selata krmí suchou směsí ze zvlhčovacích samokrmítek.

„Ještě bychom časem rádi zmodernizovali výkrmny. Ty staré zatím opravujeme. Investice byly rozsáhlé a bude trvat dlouho, než se vrátí,“ uvedl Jaroslav Pokorný.

Doplnil, že zatím nejsou ceny takové, aby se nová výroba zaplatila. Stále se zdražuje energie, voda a krmení. Přitom vepřové maso patří stále na jídelníčku mezi nejžádanější. „Je to tradiční zemědělská činnost v Čechách, která má svou vysokou úroveň a měla by se podpořit. Navíc vepřové je moje nejoblíbenější maso, zejména kotleta,“ řekl Jan Dobrovolný z Jindřichohradecka.

„Práci nyní zastane méně zaměstnanců, ale nikoho jsme kvůli modernizaci nepropustili. Lidé buď odcházejí do důchodu nebo je přeřazujeme na jiná pracoviště,“ vysvětlil Pokorný.

„Technologie, které jsou v Cizkrajově, jsou již deset let na trhu,“ uvedl Dušan Svědík. Dodal, že již pět let fungují například v jindřichohradecké společnosti Bohemia Vitae a nové se nyní montují na farmě v Ponědraži.

Autor: Stanislava Koblihová

13.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení