VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O dárce je na transfúzce příkladně postaráno

Jindřichův Hradec/FOTO/ – V Jindřichohradecké transfúzní stanici dávají pravidelně každou středu krev bezpříspěvkoví dárci.

28.1.2010
SDÍLEJ:

Dárci krve navštěvují transfúzní oddělení rádi. Na snímku je při svém 64. odběru příkladný dárce policista František Kovář, který nedávno zachránil život ženě chystající se skočit pod vlak. Foto: Denik/Renata Pávková

Jsou mezi nimi také ti zasloužilí, kteří vlastní už několik ocenění a příkladem jdou také ve svém pracovním životě. Ve středu byl darovat krev například policista a držitel Zlaté medaile Jana Janského František Kovář, který zachránil život ženě chystající se skočit pod vlak. „Dnes je to můj 64. odběr,“ uvedl zachránce.

Společně s ním byl na oddělení přítomen také další příkladný dárce Raimond Krninský, který má o jeden odběr méně tedy 63. „Krev dávám, protože už jsem na to zvyklý,“ komentoval.

Někteří dárci přišli na transfúzní stanici poprvé nebo mají za sebou pouze několik odběrů. „Začala jsem dávat krev v roce 2006. Dozvěděla jsem se o tom z rádia a zaujala mě akce Daruj krev s českým rozhlasem. Pomáhám ráda,“ sdělila Vlasta Kosová z Mníšku.

O dárce krve se stará Český červený kříž. Každý dárce dostane při prvním odběru kapku krve. Další ocenění je Bronzová medaile Janského za deset odběrů, Stříbrná medaile Janského za 20 odběrů a zlatá medaile za 40 odběrů. Nejvýznamnějšími oceněními jsou Zlaté kříže. Zlatý kříž třetí třídy je za 80 odběrů, druhé třídy za 120 odběrů a první třídy za 160 odběrů. Dárci, kteří získají bronzovou medaili, jsou většinou oceněni na transfúzním oddělení. Podle předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže v Jindřichově Hradci Zdeňky Hanzalové je však snaha, aby také bronzoví dárci byli ocenění oficiálně. „Deset odběrů je také dost a někdo pak například onemocní a nemůže krev dál darovat,“ sdělila Zdeňka Hanzalová, která se o dárce každou středu příkladně stará.

Oblastní spolek červeného kříže měl minulý týden Valnou hromadu mládeže, na které byl zvolen nový výbor. Předsedkyní mládeže byla znovu zvolena Jitka Čechová, pokladník je Petra Urbánková, místopředsedkyně Aneta Přílepková a revizorka Lucie Ptáčková. Jednotlivé sekce červeného kříže mají na starosti: Monika Emrová sekci První pomoc, Jan Holý sekci AIDS, Kristýna Blažková sekci Helptrans a Děti Jitka Špuláková.

Pro letošní rok chystá červený kříž ples ke 20. výročí založení mládeže, který se koná 26. března. Z dalších akcí pořádá oblastní spolek 8. května akci Pomoz, pomoz, Zabezpečení studijních středisek, Soutěž hlídek mladých zdravotníků, Příprava družstev první pomoci, letní tábory, Bezpečnost na silnici (Besip) a samozřejmě školící akce ve školách, zaměřené na první pomoc. „Mladí lidé se naštěstí o první pomoc a další aktivity stále zajímají. V soutěžích dosahuje mládež našeho oblastního spolku vynikajících výsledků,“ dodala Hanzalová.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

28.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení