VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O palivové dřevo je nouze

Stále vzrůstající ceny plynu a elektřiny přinutily řadu domácností v našem regionu k návratu k topení tuhými palivy.

15.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

JIndřichohradecko - Stále větší popularitě se těší zvláště dřevo, které vychází nejlevněji. Zvýšená poptávka v letošní sezoně zapříčinila jeho žalostný nedostatek a mnoho komerčních prodejců hlásí prázdné sklady. Zejména nejběžnější dřeviny, jako například smrk, jsou na mnoha místech beznadějně rozebrány.

Svým občanům se rozhodly vyjít vstříc některé obce, které jim umožňují odkup otopového dříví z vlastních zdrojů.

„Každá rodina má u nás nárok na samovýrobu deseti metrů dřeva ročně za velice nízkou cenu sto korun za metr. Kvůli značnému zájmu jsme letos nabídku rozšířili i o již vytěžené dřevo, jehož nákup byl omezen na stejné množství, takže občané si mohli pořídit dvakrát více paliva než jindy,“ řekl starosta Kačleh Vojtěch Albrecht.
Zkrátka nepřišli v Kačlehách ani chalupáři, dřeva si však mohli zakoupit méně. „Majitelé domů, kde není hlášena žádná trvale žijící osoba, dostali po pěti kubících hotového dřeva za stejnou cenu jako místní, čili za 660 korun. Původně jsme chtěli po třicátém listopadu zahájit volný prodej, ale zájem našich občanů a rekreantů byl tak velký, že nám nic nezbylo,“ uvedl dále kačležský starosta.

Všude však nemají takové štěstí. Například Velký Ratmírov nemá v současnosti svým občanům co nabídnout. „Samovýrobu jsme nabízeli začátkem loňského roku, kdy jsme potřebovali uklidit polomy v obecních lesích, a to nejen Ratmírovským, ale i přespolním. Kupodivu po ní tehdy nebyla velká sháňka. Zato teď, když už je vše vytěženo, volá skoro každý den někdo, kdo by si chtěl topivo nařezat,“ upřesnil ratmírovský správce Otakar Šilhavý, podle jehož slov bude do budoucna i v Ratmírově palivové dřevo vyhrazeno pouze pro místní obyvatele.

Jen svým občanům se rozhodli prodávat dřevo v Číměři, kam si v minulosti jezdili i lidé z Jindřichova Hradce nebo Nové Bystřice. „Ačkoliv je Číměř plně plynofikována, vrátila se většina domácností ke klasickým kotlům na dřevo a uhlí. Důvodem je hlavně vysoká cena plynového topení, které si nemohou dovolit. Každá rodina si může v našich lesích připravit na zimu dvacet prostorových metrů dřeva v cenovém rozpětí od 80 do 200 korun, což využívají prakticky všichni. Proto jsme se rozhodli, že přespolním už více prodávat nebudeme,“ vysvětlil číměřský starosta Petr Šachl.

Obdobnou praxi mají také v Dolní Pěně, kde si lidé mohou vybrat, jestli si stromy pokácí sami, nebo si otop odvezou z připravené hranice. „Za samovýrobu účtujeme 400 korun, ten, kdo by chtěl dřevo pořezané připlatí, si o dvě stovky více. Kvůli enormní poptávce jsme museli prodej omezit na deset metrů. Nárok mají samozřejmě jen ti, kteří mají v Pěně trvalý pobyt,“ upřesnil Martin Matoušek, který je zde starostou.

I přesto, že se obce snaží svým občanům zajistit palivové dřevo co nejlaciněji, je jeho cena pro některé příliš vysoká. „Obecní dřevo nekupuji, je pro mě příliš drahé. Nechávám si ho vozit ze Soběslavi, což mě ročně přijde zhruba na čtyři tisíce korun. K tomu dokupuji za patnáct tisíc uhlí. Plyn mám sice zavedený, ale moc ho nepoužívám. Spočítal jsem si, že kdybych jím topil, vyšla by mě zimní sezona na padesát tisíc, a to bych z důchodu vážně neutáhl,“ postěžoval si Karel Hulík z Dolní Pěny.

Mnoho šancí získat dřevo na topení však nemají obyvatelé Jindřichova Hradce. V malé míře prodává palivo jen městská firma Mihos, ale podle technika Štěpána Srnky se jedná jen o malé objemy: „Jde většinou o odpady, které vzniknou kácením veřejné zeleně, ty pak prodáváme za ceny schválené radou města občanům, kteří si u nás zažádají. Není to však žádné velké množství, neboť se výrobou palivového dřeva primárně nezabýváme.“

Obyvatelé okresního města jsou tak odkázáni výhradně na komerční prodejce, kde se však cena šplhá až k 1300 korunám za metrovou hranici.
Milan Soldán

15.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení