VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O takzvaných šupácích, kteří táhli Deštnou

Deštná – Vincence Plechatého, příslušného do domovské obce Deštné, vedl četník ze hnanecké stanice v Jindřichově Hradci do jmenovaného městečka. Hnanec prý si cestou zpíval: „Přijde jako, přijde, strach má z něho lid, místo květů bude vonět dynamit.“ Na základě četníkova hlášení byl tedy Vincenc, roku 1895, soudem v Kamenici nad Lipou potrestán nejen za tuláctví, ale i za pobuřování veřejnosti.

13.2.2011
SDÍLEJ:

První pošta v Deštné z roku 1870.Foto: archiv města

Musíme si ale osvětlit, kdo to byl hnanec, co byla hnanecká stanice a co vlastně znamenalo hnát někoho postrkem, nebo lidově řečeno šupem. V Rakousku-Uhersku počátkem sedmdesátých let minulého století, v důsledku hospodářské krize, začal stoupat počet lidí, kteří ztratili práci.

Rozšiřovali tak vrstvu stávajících tuláků, žebráků i vagabundů, vždy se práce štítících. A právě na ochranu společnosti před asociálními a kriminálními živly přijala vláda již v roce 1871 takzvaný protitulácký zákon o postrku.

Podle něho mohli být vykázáni z místa pobytu a do svých domovských obcí pohnáni postrkem nejen tuláci, ale i osoby, jež nemohly prokázat zdroj příjmů a obhájit svoji živnost. Také propuštění trestanci museli být úředně dopraveni do rodného hnízda, pro lepší policejní přehled. Dnešní kriminální případy, kdy propuštěný vězeň vzápětí loupí, by za Rakouska nebyly myslitelné.

Hnanecké stanice, rozmístěné po celém území monarchie, dokázaly převést postrkem nežádoucího člověka z jakéhokoliv místa do jeho rodné obce. Protože každý delikvent dostal hnanecký list, který byl německy nadepsán Schubpass, vzniklo ono hanlivé lidové rčení poslat někoho šupem, nebo nadávka ty šupáku!

V kronice městečka Deštné poznáváme, jak velkou frekvenci hnanecké stanice měly. Jen namátkou zjistíme, že v roce 1875 bylo do obce dovedeno šupem dvacet potrestaných, v roce 1879 již dvacet pět šupáků a roku 1880 dokonce třicet šest. Přitom náklady na cestu delikventa, většinou nemajetného, i s četnickým doprovodem platila domovská obec.

Výše taxy byla čtyřicet krejcarů za míli. Takže cesta z Vídně do Deštné stála deset zlatých, z uherské Pešti šestnáct zlatých, ale z Ottenschlagu přes dvaadvacet zlatých. Jak dlouho šupáci cestovali? Někdy se vezli na voze, jindy šli pěšky. Například z Vídně do Deštné to trvalo až 10 dní. Stávalo se, že hnanec neodolal volání svobody a cestou utekl. Provedl to například Matěj Zavadil z Deštné. Byl později chycen a potrestán osmi dny vězení.

Některé notorické, ale práce schopné tuláky zavírali na určitý čas do pracovních dílen, zvaných robotárny. Novela protituláckého zákona z roku 1873 dovolovala užít i policejní dohled na nuceně vyhnané osoby. Člověk takto potrestaný nesměl bez povolení okresního hejtmanství opustit své bydliště, na vyzvání úřadů byl povinnen podat zprávu o svém zaměstnání či výdělku. Nesměl navštěvovat poutě a trhy a v noci vycházet ze svého příbytku.

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nováček z Klikova získal prvotřídní posilu v podobě Tomáše Maxy (vpravo), který do Blesku přestoupil z Třeboně.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení