VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O třeboňském masopustu vylézala ze Světa Lochneska

Třeboň – V současné době již pomalu končí bohaté a veselé masopustní průvody, oslavy a masopustní zábavy v řadě našich měst a obcí našeho okresu. Jak vypadal jeden masopustní den před 80 léty v historické Třeboni, jsem se dozvěděl z vyprávění jednoho, dnes již nežijícího občana Třeboně, který byl pamětníkem níže popsaných událostí.

16.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Bylo to přesně 13. února v roce 1934 – před 80 lety, kdy na tento den připadalo masopustní úterý a od středy, zvané „popeleční", již následoval půst před velikonočními svátky, kdy masopustním úterým končily veškeré zábavy. Na masopustní úterý došlo v Třeboni tento den k obrovské legraci, zábavě a poprasku. Celé město bylo vzhůru nohama.
Městem táhl průvod, který rostl od domu k domu, od ulice k ulici. Co se stalo? Když ve třicátých létech   minulého století vzbuzovala rozruch v široké světové veřejnosti záhada „Lochnesské obludy" v irském jezeře „Loch Ness", jejíž existence  prý není   dodnes  vyřešena   a objasněna a  má své vášnivé obhájce i zavrhovatele, rozhodli se zaměstnanci tehdy jediného  průmyslového závodu v Třeboni – schwarzenberského knížecího pivovaru, že také město Třeboň může mít svou „lochnessku".
Umně vyrobili obludu jeden metr širokou a s pohyblivým ocasem. Obluda byla 15 metrů dlouhá  a připomínala tvarem obrovského ještěra. Měla poměrně malou hlavu, silný a dlouhý trup s řadou ploutví na hřbetě a s řadou dolních končetin po obou stranách těla. Prostě úžasná příšera – záhadný netvor.
Existuje prý fotografie, jak tato lochnesská příšera se drápe z rybníka Svět po jeho strmém břehu za velkého obdivu a pozorování diváků a fotografů. Bylo to v místech dnešního přístaviště vyhlídkových lodí, naproti dnešní soše rybníkáře Jakuba Krčína.
Jakmile se o tomto zjevu lochnesské obludy dozvěděla čilá a vždycky pohotová správa schwarzenberského pivovaru, ihned tam vyslala veselou pivovarskou chasu a té se podařilo hrůzu budící obludu úplně zkrotit, a to pozváním na dobré pivo, a zavést jí na pivovarské nádvoří. Tam se dala uctít několika sudy výborného zdejšího již tehdy velice známého piva Regent a nechala se klidně i vyfotografovat. Totiž ve vnitřku této obludy bylo skryto až šest mužů, kteří se přičiňovali o to, aby tato lochnesská nestvůra se mohla pohybovat. Samozřejmě, že tito muži byli pohybem obludy silně vyprahlí a také jim proto velmi chutnal pěnivý mok a výborné pivečko Regent hasilo jejich velkou žízeň.
Po řádném občerstvení v třeboňském schwarzenberském pivovaru byl potom zorganizován průvod městem, aby vzácnému hostu, jenž se choval velice slušně, byly ukázány památky města. Průvod byl zakončen merendou pivovarského personálu v hospodě  na „Novém světě", kde si severská nestvůra tak, jak též mnohý jiný účastník této akce, udělala docela slušnou opičku. Což bylo docela v pořádku, neboť končil masopust a to byl přece pádný důvod k oslavě.
Pro upřesnění místa hospody „Na Novém světě". Tato hospoda stála mezi jindřichohradeckou bránou a hostincem „U Buzků". Dnes již tato hospoda neexistuje, později byla zbourána.
Obluda z Loch Ness byla tu prý až do soboty, kdy se ještě zúčastnila vepřových hodů v hostinci „U Buzků", byl to hostinec naproti železniční zastávce ČSD – Třeboň – Lázně. Před pár lety byl tento hostinec přestavěn na penzion a má název „Penzion – Na lukách".
Lochnesská obluda ještě zatančila polonézu a zmizela. Musela nastoupit cestu do svého nehostinného domova, nerada se ovšem loučila, neboť kdo by se rád loučil s pěnivým pivem třeboňského pivovaru. Celá akce s lochnesskou obludou byla senzace, která má možná dnes ještě pár posledních pamětníků, kteří si vzpomenou na tyto masopustní zážitky a masopustní veselí před 80 lety.

Miroslav Král

Autor: Redakce

Místo události:
16.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident republiky Miloš Zeman zahájil ve čtvrtek výstavu Země živitelka.

Země živitelka začala. Potrvá do úterý.

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Blíží se setkání letců. Ve čtvrtek si lidé připomenou bitvu

Jindřichohradecko – Strmilov, Člunek a Číměř můžete navštívit ve čtvrtek v podvečer.

V Dačicích vyhlásili nové grantové programy

Dačice – V Dačicích bude možné žádat o dotace do nových grantových programů v sociální oblasti, a to pro roky 2018 a 2019.

Kam ve čtvrtek za kulturou na Hradecku?

Jindřichohradecko - Užít si můžete poslední Kovářský den v Dačicích nebo třeba večerní prohlídku kostela v Chlumu u Třeboně.

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Veselí nad Lužnicí – Tradiční „Veselské hodinovky“ v dálkovém plavání, jejíž 17. ročník se uskutečnil ve Vlkovské pískovně ve Veselí nad Lužnicí, se zúčastnilo 192 závodníků z 36 tuzemských oddílů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení