„Vysoké výkupné se drželo ještě do loňského podzimu. Od Nového roku dostanete za kilo kovu v průměru dvě koruny,“ sdělil vedoucí pelhřimovského Kovošrotu Josef Svoboda. Hlavním důvodem rekordně nízkého výkupného je přebytek materiálu, o který nemají jak tuzemské, tak zahraniční hutě zájem.

„V evropských přístavech leží ladem už od podzimu miliony tun kovu,“ podotkl Svoboda. Jaké mohou být následky? Soukromé sběrny odpadu, které nemají přímého odběratele, přijdou na mizinu.


Černé skládky

Další neveselý scénář může mít i podobu černých skládek. „Na městských skládkách za odpad musíte platit vy. A když jsou ceny za výkup tak nízko, komu se vyplatí jet autem třeba třicet kilometrů do nějaké sběrny,“ spekuloval muž v pelhřimovské sběrně, který si nepřál být jmenován.

Problémy začíná pociťovat hned několik firem se sběrným odpadem na Pelhřimovsku. „Na podzim jsme nakoupili železo za vysokou hodnotu. Teď se nám válí na dvoře několik tun šrotu, a nejsme s to ho prodat. Neznamená to ale, že jsme přestali vykupovat,“ sdělil jednatel pelhřimovského Ekopronu Josef Ondřej.

Pelhřimovské sběrny jako Ekopron, nebo Kovošrot patří k firmám, které mají silné zázemí a hlavně přímé odběratele. Pak jsou ale třídírny odpadů, které nastřádaný kov ze svých dvorů prodávají za nastavené výkupné do jiných sběren. Za současné situace je to značně nevýhodný obchod. „Závisí to na dohodě, za jakých podmínek to od vás jiné třídírny odkoupí,“ sdělila majitelka soukromé třídírny odpadu v Prachárně na Pacovsku Ivana Haklová. Její malá firma pociťuje problémy nejnen s odbytem kovu, ale také plastových surovin.

Plast je prodělečný

„Ještě loni jsme vykupovali pet lahve a plasty za korunu. Letos to vypadá tak, že přestaneme plasty úplně vybírat. Nevyplatí se to,“ postěžovala si Haklová. Plastový odpad se totiž musí patřičně roztřídit a drtit. To je nákladná činnost, která je za současné situace bez zpětné vazby. „Naši odběratelé v Planné nad Lužnicí nám dali najevo, že je pro ně výhodnější nakupovat prvotní surovinu. Naštěstí máme nasmlouvané i zahraniční odběratele,“ sdělila Ivana Haklová.

Za prodělečnou sběrnou surovinu lze označit i papír. Jak uvedla věčina sběren na Pelhřimovsku, pokud někdo vykoupí tuto surovinu, zaplatí ji v podstatě ze své kapsy.„Neznám téměř nikoho, kdo by papír ještě vykupoval,“ prohlásil Svoboda.

Současné ceny za odkup kovu oceňují snad jen správci sakrálních staveb a kulturních památek. Ve srovnání s minulým rokem se totiž rapidně snížily krádeže měděných okapů a střešních krytin.

„Za první čtvrtletí minulého roku jsme zaznamenali dvacet dva krádeží tohoto typu. Letos jenom tři,“ sdělila tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.

Průměrné ceny kovu ve sběrnách na Pelhřimovsku:
plech – 1,20 kč/kg
hliník – 6 kč/kg
olovo – 10 kč/kg
mosaz – 25 kč/kg
měď – 40 kč/kg
bronz/mosaz – 35 kč/kg
ocel – 5kč/kg