VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občané zastupitelům: Dost bylo obchvatů!

Jindřichův Hradec – Navržená silniční smyčka, která by Jindřichův Hradec mohla doslova sevřít „do kleští“, a to od sídliště Hvězdárna přes Palici až po Radouňku, vyvolala nevoli z mnoha stran.

21.5.2010
SDÍLEJ:

První návrh stěžejního dokumentu, který nastiňuje budoucí rozvoj města vyvolal obrovský zájem nejen ze strany zastupitelů, ale i veřejnosti. Foto: Deník/Jana Hýbková

Nezvyklé množství lidí zaplnilo ve středu odpoledne sál Střelnice. Za hojnou účastí veřejnosti na zasedání zastupitelů byla první prezentace návrhu nového územního plánu města, tedy stěžejního dokumentu, který nastíní budoucí vývoj jednotlivých lokalit i místních částí.

Reakci veřejnosti vyvolaly zejména navržené obchvaty kolem města. Svoje stanovisko přišli zastupitelům říct hned čtyři lidé.

„O obchvatu nic nevím. On ale vlastně nikdo nic neví,“ uvedl k situaci, kdy předem diskutoval k bodu, o kterém před tím nepadlo ani slovo, Jiří Plucar.

„Myslím, že obchvatů už bylo v republice dost, a tak bych jejich budování vážil, než se vyhodí peníze za pozemky, asfalt a další. Pokud o ně někdo stojí, tak má zájem buď pozemky dobře prodat nebo hodlá být investorem. Je to obrovský zásah do krajiny. My ale přece chceme být turistickým, nikoliv průmyslovým městem, takže by investice měly směřovat spíš do cyklostezek. A vůbec nemusí být asfaltové, protože pak po nich jezdí i auta,“ uvedl. Zároveň poukázal na nedávnou opravu mostu na výpadovce od kruhového objezdu u Stavcentu k Bille nad křižovatkou Denisovy ulice směrem na Jindřiš: „Tam se na cyklisty úplně zapomnělo. Přitom města v zahraničí jsou protkána cyklostezkami.“
Proti obchvatům se postavil i Zdeněk Kasper. Podivoval se nad tím, že se po několika letech opět vracejí zastupitelům na stůl, a to dokonce v ještě horší podobě, než tomu bylo v minulosti.

„Jedná se o dlouhodobé změny, které se dotknou našich dětí a vnoučat. Dnes je hodnotou volná krajina a Jindřichův Hradec má to štěstí, že ji ze severozápadní strany má,“ přidal se Petr Šulc. Stejný názor měl i Kamil Červený, který připomněl, že by pozemky a nemovitosti na Hvězdárně díky obchvatu klesly na ceně.

Zmíněné obchvaty, které se objevily v prvotině návrhu, totiž svírají město hned ze tří stran. Známý je východní obchvat od Kuniferu po Kanclovský most, který má z hlediska realizace šanci na vybudování jako první.

Sporný je však severní a západní koridor, které začínají ze směru od Třeboně pod rodinnými domky na Hvězdárně, pokračují směrem na Palici až po Radouňku ve směru na Lodhéřov.

Jak uvedli zástupci firmy, která pro město územní plán zpracovává, severní koridor vychází z plánů vyššího územně správního celku, tedy kraje, západní koridor pak ze zadání města.

Kraj však svůj plán ještě schválený nemá, a proto zastupitelé odhlasovali, že ho požádají o redukci severního obchvatu, čímž by se zmíněné území koridoru uvolnilo.

Změnu si zřejmě vyžádá i západní obchvat, který v prvotině návrhu územního plánu těsně obepíná výstavbu a uzavřel by tak město pro další rozvoj. Ve hře ale i tak zůstane otázka vybudování přivaděče na D3. „Rezkova ulice to rozhodně být nemůže,“ zdůraznil místostarosta Alfred Němec.

„Územní plán je výsostně politický dokument, obyvatelé a vlastníci si budou prosazovat své zájmy a půjde o střetové záležitosti. Je jasné, že kdo vyhraje komunální volby, ovládne územní plán, protože jej bude schvalovat již nové zastupitelstvo,“ naznačil začínající předvolební boj na komunální úrovni zastupitel Tomeš Vytiska.

Autor: Jana Hýbková

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Děti dostaly pletené ponožky

Jiří Kněžíček ze Slavonic se ve filmu Po strništi bos objevil hned čtyřikrát ve dvou rolích.
4

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Třeboň - Dva případy, kdy po příjezdu strážníků oznamovatelé odmítli pokračovat v řešení případu, eviduje městská policie v Třeboni.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení