VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanské průkazy: Tvořily se fronty

Jindřichův Hradec – Od letošního ledna začaly městské úřady vydávat dva nové typy průkazů totožnosti. Vedle klasické plastové kartičky, připomínající kreditní kartu, se strojově čitelnými údaji, je to i tzv. „elektronická občanka“, která je opatřena čipem.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Na vyřízení nového občanského průkazu čekali hradečtí občané na chodbě městského úřadu i několik hodin. Foto: Deník/Milan Soldán

Příjem žádostí o nové občanské průkazy se na řadě míst neobešel bez obtíží. Počítačový systém, který mají úředníci k dispozici, nezvládl nad očekávání vysoký počet žadatelů, často vypadával a lidé tak museli trávit ve frontách i několik hodin.

Nejinak tomu bylo i na jindřichohradeckém městském úřadu, kde se lidé, čekající na podání žádosti, museli obrnit velkou trpělivostí. „Čekám tu už od osmi ráno, to je něco přes dvě hodiny, a vůbec nevím, kdy se dostanu na řadu. Teď jim zrovna vypadl počítač, takže pouze vydávají hotové občanky. Nové žádosti prý budou přijímat, až se to podaří znovu nahodit. Jde to všechno strašně pomalu,“ stěžovala si Jaroslava Hanzalová ze Starého Města pod Landštejnem. Je však odhodlána vytrvat, i když jí úřednice, tak jako jiným, nabídly, aby raději přišla v jiném termínu.

„Mám to do Hradce třicet kilometrů, musela jsem si vzít dovolenou a syna odhlásit ze školy. Nemůžu si dovolit sem jezdit každý den a čekat, jestli to náhodou bude fungovat,“ říká Hanzalová.
Proč k potížím dochází vysvětlil Deníku vedoucí odboru živnostenského a správních činností Jaroslav Krafka: „Je třeba si uvědomit, že nový systém se teprve zavádí a s tím souvisí i jeho občasné výpadky. Nejhorší byla situace v pondělí, ve středu to již bylo daleko lepší.“

Podle Krafky je problémem i abnormální počet žadatelů, kteří si chtějí začátkem roku občanský průkaz vyřídit. „Z části je to pochopitelné, protože kvůli instalaci nového softwaru se od 14. prosince žádosti nepřijímaly. Je ale hodně lidí, kteří nový průkaz nutně nepotřebují a pořizují si ho víceméně ze zvědavosti. Chtěl bych tímto poprosit všechny, kteří mohou vystavení dokladů o nějaký ten den odložit, aby dali přednost těm, pro které je to v tuto chvíli nezbytné,“ žádá občany Krafka.

Dalším faktorem, který příjem žádostí poněkud zdržuje, je podle vedoucího odboru nutnost pořídit snímek každého žadatele. „Lidé si neuvědomují, že příjem žádostí není tak rychlý jako dříve, protože každého musíme na místě fotografovat, což může někdy zabrat docela dost času,“ dodává Jaroslav Krafka a zdůrazňuje, že se jedná o přechodné problémy: „Jsem přesvědčen, že se jedná jen o porodní bolesti, a že se vše brzy zaběhne do normálních kolejí.“

Milan Soldán

Výměna občanských průkazů čeká většinu obyvatel do konce letošního roku. Nově mohou být jejich držiteli i osoby mladší patnácti let, kterým zčásti nahradí cestovní pasy. Kdo by chtěl občanku, kde je část dat nahrána na elektronickém čipu, připlatí si za její vystavení 550 korun.

5.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení