Aby získali co nejvíc duší, neváhají sypat z rukávu výmysly. „Tvrdili, že spousta doktorů se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou rozvazuje smlouvy, a hned nabízeli přechod k nim,“ podivovala se maminka s kočárkem.

Redaktorům Deníku v roli figurantů náboráři směle tvrdili, že smluvní lékaře zdravotní pojišťovny Média, kterou zastupují, najdou v osmi z deseti ordinací. Stačí se ale zeptat hned za rohem na oficiálním kontaktním místě pracovníků pojišťovny nebo operátorů na infolince, s rozpaky taková tvrzení vyvrátí.
Ten, kdo bez rozmyslu podepíše přeregistrační formulář, sice získá nárok na příspěvky na očkování a preventivní prohlídky, ale riskuje zároveň, že ho jeho lékař nebude vůbec chtít ošetřit. Zdaleka ne každý doktor má totiž s touto pojišťovnou podepsanou smlouvu a může tedy její pacienty, pokud nejde o nutnou a neodkladnou péči, odmítnout nebo od nich chtít za ošetření zaplatit. To vše se ale oslovení lidé od obchodníků nedozvědí. A mnozí naletí.

„Celou noc jsem nespal, když jsem zjistil, že jsme vlastně s babičkou podepsali přechod k jejich pojišťovně, pro nás nemají velké výhody, jen bychom museli změnit doktory,“ postěžoval si senior, jenž v pondělí na budějovické pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny unáhlený krok rušil.
Zdravotní pojišťovna Média odmítá, že by s takovými praktikami měla cokoli společného. „Neprovádíme nekalý nábor za pomoci externích společností,“ tvrdí zástupce ředitele obchodního úseku pojišťovny Jaroslav Svozil s tím, že nábor pojištěnců mají na starosti zaměstnanci na kontaktních místech pojišťovny, narazit na ně lze i na stáncích pojišťovny při vzdělávacích a kulturních akcích, Média také podle Svozila vybízí ke spolupráci velké zaměstnavatele a občanská sdružení.

Redaktoři Deníku se však na vlastní kůži přesvědčili, že se to v centru Českých Budějovic výřečnými obchodníky s registračními smlouvami zdravotní pojišťovny MÉDIA jen hemží.

„Jak jste na tom s péčí o své zdraví?“ S touto otázkou například zastavují muži a ženy v černém s červenou kravatou nebo šálou kolemjdoucí v centru krajského města.
Dotaz, zda jsou zaměstnanci pojišťovny, přejdou bez povšimnutí, nedůvěru vyvracejí legitimací, na které pečlivě palcem zakryjí logo akviziční firmy tak, aby byl vidět jen znak pojišťovny, a když jsme na infolince pojišťovny Média ověřovali, zda je člověk, s nímž jsme mluvili, důvěryhodnou osobou, operátor nám ochotně vysvětlil, že jde o lidi externí najaté firmy.

Lidé, kteří se s nimi setkali, jim mají za zlé právě neúplné informace.
„Zaujala mě možnost, že by propláceli dětem očkování, to bych fakt brala, ale když se pak pídíte po konkrétních výhodách, pro leták vás pošlou na kontaktní místo. Dost mě překvapilo, že dámy u přepážky už byly ve slibech méně velkorysé. Obchodník na ulici suverénně tvrdil, že mají smlouvu s osmdesáti procenty lékařů, na pobočce tvrdili, že je to míň. No a na internetu jsem nenašla ani jednoho z lékařů, ke kterým naše rodina chodí,“ kroutila hlavou Dana Krtičková, další z oslovených.

Podle Jaroslava Svozila je ale seznam smluvních lékařů na webových stránkách pojišťovny pouze orientační. „Zdravotní pojišťovna MÉDIA se od začátku loňského roku přednostně věnovala zasmluvňování poskytovatelů zdravotní péče, aby zajistila svým stávajícím i potenciálním klientům odpovídající síť spolupracujících poskytovatelů zdravotní péče. Jejich počet máme již nyní srovnatelný s ostatními menšími zdravotními pojišťovnami. Činí cca 15 000 po celé ČR a zahrnuje ambulantní i ústavní péči, praktické i odborné lékaře, přičemž další spolupracující lékaři a zdravotnická zařízení nám přibývají každým dnem,“ slibuje.
Podle mluvčího budějovické pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktora Lavičky se ale praktiky náborářů nedají označit za férové a doporučuje případnou změnu pojišťovny důkladně zvážit. „Pokud má někdo pocit, že se rozhodl neuváženě, lze vše vzít do 31. března zpět,“ dodává.