VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oběti trestných činů najdou pomoc i v Hradci

Jindřichův Hradec – Každý se může v životě dostat do situace, kdy se stane obětí nějakého trestného činu. Pokud k něčemu takovému dojde, není lehké se s tím vyrovnat.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radek Weber

Pomoc mohou nově oběti trestných činů najít také v poradně Probační a mediační služby v Jindřichově Hradci.
Jak informovala poradkyně Kamila Zabranská, lidé se na ní mohou obracet o pomoc například s kontaktováním psychoterapeuta, žádostmi o informace o pobytu pachatele či s žádostmi o odškodnění. „Lidé nás mohou nejprve kontaktovat i anonymně, což je pro někoho snazší, aby zjistil, jak poradna funguje, co může očekávat,“ zmínila s tím, že možnosti poradny pro oběti jsou skutečně široké a nikomu nejsou dveře zavřeny. „Naše služby může využít každý, kdo se cítí být obětí,“ dodala s tím, že poradenství je bezplatné.

Poradnu lidé v Jindřichově Hradci najdou ve středisku Probační a mediační služby v ulici Hradební čp. 43, kam mohou přicházet osobně bez objednání v rámci poradenských hodin, a to v pondělí a v pátek od 9:30 do 11 hodin a od 12:30 do 14 hodin. Poradnu lze kontaktovat také telefonicky či mailem (727 836070, zabranska.pms@gmail.com)

Kamila Zábranská zmínila také jeden z příběhů, s nímž se v poradně setkala a zároveň na něm popsala i postup, jak se vše v poradně odehrává: Obavy pociťovala i paní Marie, oběť loupežného přepadení, nevěděla totiž, jaký přístup a jaké služby může očekávat. Na základě letáku kontaktovala poradnu nejprve anonymně. Využila proto anonymnějšího způsobu kontaktu skrze email, kdy popsala krátce svoji situaci, aniž by uvedla bližší informace a kontaktní údaje. Chtěla tak zjistit, jaký přístup může očekávat a zda jí poradce může pomoci. Rychlá a vstřícná odpověď nabízející bližší a konkrétní pomoc v její situaci ji povzbudila, proto Marie do poradny zatelefonovala.

Poradkyně ji po telefonu citlivě a vstřícně vyslechla, což smazalo poslední zbytky nejistoty a studu. Po telefonu se domluvily, že paní Marie navštíví poradkyni v poradně. Poradkyně zajistila, aby nebyly rušeny telefony ani jinými pracovními návštěvami. Klid a pocit bezpečí pomohl Marii rozpovídat se o svém traumatu, které více než 4 roky nikomu neventilovala. Rozhovořila se o pocitech zraněnosti, deziluze, nespravedlnosti, zostuzení. Zmínila také i to, že odhalení a odsouzení pachatele ji nepřineslo uklidnění, ba naopak pociťuje strach z návratu pachatele na svobodu. Poradkyně během dvouhodinové konzultace Marii trpělivě vyslechla a poskytla jí porozumění a podporu.

To Marii přineslo nesmírnou úlevu. Nejednalo se však o poslední návštěvu, jedna z návštěv proběhla na žádost Marie i v jejím domácím prostředí. Marie opět hovořila o svých traumatických zážitcích ze zločinu, které ji pronásledují i dodnes. Poradkyně navrhla konkrétní kroky, jak s těmito pocity pracovat a zároveň předala kontakt na psychoterapeuta, který ji se zvládáním takových pocitů může bezplatně pomoci. Na další konzultaci dorazila Marie bez předchozího objednání v poradenských hodinách přímo do poradny. Znovu se svěřila s obavami z návratu pachatele na svobodu, poradkyně informovala Marii o jejich právech, kdy jako oběť má mj. právo být ze zákona informována věznicí, zda byl pachatel propuštěn z výkonu trestu.

Zároveň Marie ventilovala deziluzi z toho, že pachatel doposud nezaplatil soudem přiznané odškodné za způsobenou újmu. Poradkyně pomohla Marii sepsat žádost o hrazení odškodnění a poskytla další právní informace. Marie tak dle svých slov pocítila nesmírnou úlevu z toho, že mohla své pocity někomu sdělit a zároveň získala potřebné informace, jak svou situaci řešit a vyřešit a odcházela spokojena s vědomím, že se může na poradnu znovu kdykoliv obrátit. Krátká rekapitulace Mariina příběhu ukazuje, že možnosti poradny pro oběti jsou skutečně široké a nikomu nejsou dveře zavřeny.

Autor: Petra Lejtnarová

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Horního Bolíkova na Jindřichohradecku boural zájezdový autobus.
18

Řidiči maďarského autobusu od Bolíkova hrozí trest

Ilustrační foto

Spáč si ustlal v květináči

AKTUALIZOVÁNO

Srážka vlaku s autem skončila bez zranění

Písek - V pátek krátce po 16. hodině došlo na železničním přejezdu na Pražském předměstí ke střetu osobního vlaku se Škodou Octavia, které pro 50letého řidiče skončilo bez zranění. 

Kromě hřibů začínají růst i jedovaté muchomůrky

Jindřichohradecko – Deštivé počasí posledních dnů sice možná netěší ty, kteří právě tráví dovolenou například v kempu či na chatě, zato houbaři mají důvod k radosti.

V Hradci mají problém, městu chybí městští policisté

Jindřichův Hradec - Zřejmě malé platy stojí za nedostatek zájemců o místa městských policistů.

Kam se ukrýt? Do kina, škol nebo fabrik

Jižní Čechy - Jen pro zlomek obyvatel kraje jsou místa v krytech civilní obrany. Jako sklad nebo kulturní klub dnes slouží některé kryty civilní obrany, které patří městu České Budějovice. Podle náměstka primátora Petra Podholy má město ve svém vlastnictví čtyři kryty s celkovou kapacitou 2070 osob. Budějovice přitom mají zhruba 93 tisíc obyvatel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení