Dva státy, dva systémy, dva světy. Příbuzní a známí na obou stranách hranice, léta 1945–1989 v Rakousku a Československu. Jak ale rozdílné politické režimy zasáhly do života obyčejných lidí?Co odlišovalo každodennost textilního dělníka v Nové Bystřici od života textilního dělníka v městečku Groß-Siegharts? Co život zemědělce na státním statku v Českém Rudolci a sedláka v dolnorakouském Kautzenu, co o sobě věděli?

Všechny tyto otázky se pokouší zodpovědět putovní výstava fotografií s názvem Stories, která cestu po svých 12 zastaveních načne 22. června v knihovně v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Zhruba 350 snímků dokumentuje všední den lidí v pohraničních obcích a městech jižních Čech a Rakouska v období po druhé světové válce do pádu železné opony.Na české straně spatří snímky ještě lidé v Kunžaku, Českém Rudolci, Českých Velenicích, Rapšachu, Suchdole nad Lužnicí, Nových Hradech, Benešově nad Černou a Pohorské Vsi.

Život na hranicích zdokumentoval tým 20 českých a rakouských fotografů podvedením Miroslava Hucka. Snímky postihují vývoj v jednotlivých místech. „Zobrazují masopust nebo oslavu prvního máje v Česku, kterou na rakouské straně berou vážně, ale my z toho máme po těch 40 letech víceméně recesi. Nebo zabijačka: tam to EU zakázala, u nás to ještě existuje,“ popsalMiloslav Paulík, ředitel Národního muzea fotografie a vedoucí projektu Stories.

Fotografiemapují také život v českých oblastech z doby, kdy tam lidé zažili poválečný odsun Němců, kolektivizaci nebo osidlování. „Území rozdělené ostnatým drátem. Na jedné straně malé rodinné farmy, moderní automobily a plné obchody. Na straně druhé zemědělská a průmyslová velkovýroba, železniční opravny a strojírny, velké textilky a váznoucí zásobování. Na jedné straně rozvinuté služby, na druhé domácí kutilství, chalupy a chaty,“ shrnuli obraz doby historici.