Někteří myslivci odmítají zákon, který má platit od začátku příštího roku. Se zrušením olověného střeliva se však počítalo už dříve.

„V zákoně o myslivosti už tento bod byl zanesen, počítalo se s tím, že bude platit několik let po vstupu do Evropské unie. Ocelové broky používáme už na střelnicích, protože jsou ekologičtější. Je to zkrátka norma, na kterou si bude muset každý zvyknout,“ informoval jednatel Okresního mysliveckého spolku v Jindřichově Hradci Pavel Průša.

Tuzemští i zahraniční výrobci podle Českomoravské myslivecké jednoty ocelové broky vyrábí a před jejich prodejem v České republice je musí předložit k ověření Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

„Ocelové střely mají menší ranivost a menší energii při dopadu než olověné střely. Jsou tvrdší a starší zbraně mohou tedy více trpět.“
Pavel Průša, jednatel Okresního mysliveckého spolku v Jindřichově Hradci

Povinné přezkoušení brokových zbraní pro použití ocelových broků by však musela stanovit vyhláška Ministerstva vnitra nebo orgány Policie ČR výzvami k předložení doručenými držitelům zbraní.

„Ocelové broky už se běžně používají například ve Skandinávii, jsou tvrdší a starší typy zbraní mohou jejich používáním více trpět. Mají také menší energii při dopadu a menší ranivost,“ vysvětlil dále Pavel Průša.