Nejvíce těchto majestátních ptáků spatřili na rybnících Podsedek a Rožmberk. „Staří ptáci nejsou příliš vidět, protože se zdržují zejména v blízkosti hnízdišť,“ doplnil pracovník CHKO Třeboňsko Jan Ševčík.

Samice orla mořského podle jeho slov dosahuje průměrné hmotnosti 7096 gramů, samec 4050 gramů, délku těla mají 69 až 92 centimetrů, rozpětí křídel činí 200 až 245 centimetrů. Nejvyšší prokázaný věk je v zajetí 42 let, v přírodě na základě kroužkování 34 let, ale patrně žije déle.
Sčítání orlů mořských, které se provádí každý rok v lednu a pak i v únoru, se mohl tentokrát zúčastnit Deník.

Štěstí nám opravdu přálo, když jsme s pracovníkem CHKO Třeboňsko Jiřím Burešem procházeli Chlumeckou rybniční soustavou. Nad rybníkem Podsedek jsme během chvíle viděli kroužit postupně několik vyhlížených impozantních ptáků. Díky dalekohledu jich pak Jiří Bureš napočítal deset. Většina jich totiž seděla nedaleko ještě zledovatělého druhého břehu vypuštěného rybníka. V jeho okolí jsem pak mohla spatřit i dvě hnízda, která svými rozměry kolem dvou metrů v průměru rozhodně budí respekt. „Orel mořský plní v přírodě zejména funkci zdravotní, protože loví jen výjimečně, a to většinou poraněné ptáky nebo zvířata. Jeho hlavní potravou jsou uhynulé ryby a zvířata,“ řekl cestou Jiří Bureš.

A Jan Ševčík později dodal: „V zimě je pravidelným hostem na četných mysliveckých újedištích zřízených za účelem lovu prasat a lišek, a to i těch, která jsou umístěna na pasekách v lesních porostech.“ Denní spotřeba orla mořského je asi 700 gramů, což je v průměru 500 gramů čisté svaloviny. Dokáže ale, podle pozorování na krmištích, na jedno nasycení zkonzumovat téměř celou dvoukilovou rybu.

Poslední hnízdiště orlů zanikla v Čechách v polovině 19. století, ale Třeboňsko pro ně bývalo dále alespoň zimovištěm. „Proto je dosud prováděno intenzivní přikrmování zimujících ptáků a ve vhodných porostech bylo postaveno několik hnízd. Na Třeboňsku bylo v letech 1978-1985 vysazeno celkem devět mladých orlů, pocházejících z odchovů pana Fentzloffa. Prvé hnízdění bylo prokázáno v roce 1984, prvé úspěšné hnízdění pak v roce 1986,“ doplnil Jan Ševčík. V současné době na Třeboňsku hnízdí deset až patnáct párů.
. . .