VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci zachraňují kolonii ohrožených mravenců

Štěměchy - Další významnou přírodní lokalitou s evropským významem se může pochlubit Třebíčsko. Jedná se o místo s výskytem jednoho z nejohroženějších druhů mravenců.

25.7.2009
SDÍLEJ:

Formica foreli.Foto: Václav Křivan

Ochráncům přírody z Pozemkového spolku Podhorácko, provozovaného organizací Českého svazu ochránců přírody z Kněžic, se podařilo získat do svého vlastnictví významnou lokalitu u Štěměch.

„Jedná se o 1,8 ha bývalých obecních pastvin, na kterých se vyskytuje největší populace jednoho z našich nejohroženějších mravenců Formica foreli. Tento druh se u nás v současné době vyskytuje v ČR jen na několika málo posledních lokalitách,“ popsal významn místa Václav Křivan, vedoucí Centra ochrany přírody při Českém svazu ochránců přírody v Kněžicích. Právě v případě Štěměch se jedná o jednu z největších lokalit tohoto druhu nejen na našem území, ale i v celé střední Evropě. Na bývalých pastvinách se nachází až šest set mravenišť.

Mravenci i motýli

Lokalitu, která postupně patnáct let ležela ledem a zarůstala, objevili ochránci před několika roky a pečují o ni za podpory Ministerstva životního prostředí z Programu péče o krajinu a programu Podpora činnosti nestátních neziskových organizací. Protože se jedná o druh, který vyžaduje řídké suché trávníky, je nutné sečení trávy, vyřezávání náletových dřevin a odklízení nepořádku, který tam lidé občas navozí.

Mraveniště, která si mravenci na louce vytvářejí z úlomků trav, jsou menší než u lesních mravenců a vysoká jsou do deseti centimetrů.
„Kromě pravidelné péče probíhá na lokalitě také průzkum dalších skupin hmyzu, pavouků a také rostlin. Kromě zmíněných mravenců se zde vyskytují některé regionálně ohrožené druhy denních motýlů a brouků,“ zmínil Křivan.

Význam výrazně přesahuje region

Sehnat finanční prostředky nejen na výkup pozemku, ale i na nezbytné geodetické zaměření a vytýčení hranic v terénu se podařilo díky podpoře poskytnuté ČSOB z Programu podpory regionů.

„Význam této teprve nedávno objevené cenné přírodní lokality přesahuje hranice regionu. Díky vstřícnému přístupu obce Štěměchy a podpoře uvedených institucí se ji daří účinně chránit, i když není zahrnuta mezi zvláště chráněná území,“ dodal nakonec Křivan.

Autor: František Vondrák

25.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto.

Volali policii, ale nakonec nic řešit nechtěli

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Bez řidičáku se vozem vydal do ulic

Dačice - Řidič bez bodů měl navíc řidičák odebraný i ze zdravotních důvodů.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení