U některých malých obcí s výrazně podhodnocenou cenou může jít až o dvacet procent. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou Deníku poskytl největší provozovatel vodohospodářské sítě na jihu Čech společnost VAK .

„V současnosti se tvoří cenové kalkulace, žádný šok se ale nečeká, velká města jsou stabilizovaná,“ upřesnila za VAK Renáta Kollarczyková z oddělení marketingu.

Jindřichohradecká městská rada ale ve středu návrh VAKu na zvýšení ceny vodného o 1,90 a stočného o 1,80 koruny za kubík odmítla. „Chce jednat o variantě, která by byla upravena o padesát haléřů směrem dolů,“ informoval tajemník městského úřadu Karel Přibyl. Letos platila průměrná domácnost v Jindřichově Hradci 600 korun za rok v pevné složce a 54 koruny za kubík vody.

„Mně ani tak nevadí cena, ale nikdy se nemůžu vyznat ve vyúčtování. Letos naprosto nepochopitelně doplácel za vodu celý náš barák, ale prý to tak bylo v pořádku. Nerozumím tomu,“ vyjádřil se Jan Pokorný ze sídliště Vajgar.

Navýšení ceny vodného a stočného odůvodňuje VAK nárůstem ceny energií, inflací obecně a také nutností zvýšit mzdové prostředky pro své provozní zaměstnance, jejichž mzdy jsou v rámci kraje podprůměrné.
Do ceny se ale také významně promítá úbytek velkoodběratelů. „V Jindřichově Hradci snižuje výrobu Madeta, a tak klesá odběr vody,“ upřesnila Renáta Kollarczyková. Podobně se v minulosti do ceny vody promítl i fakt, že skončila Jitka.