Neočekávané návštěvy se nemusejí obávat ani úředníci pelhřimovského městského úřadu. „Na tuto možnost jsme připraveni. Zatím ale těchto kontrol nebylo třeba,“ sdělil tajemník Vlastislav Větrovský. Zádrhelem ale může být i to, kdo půjde nemocného zkontrolovat.

„Tuto návštěvu by měl provádět některý zaměstnanec úřadu, který k tomu bude pověřen,“ uvedl Větrovský.

To ovšem může přispívat k negativní atmosféře ve firmě. Na Pelhřimovsku se proto začaly objevovat nabídky na provedení kontroly nezávislým člověkem.

Ani tato možnost se ale u firem nesetkala s velkým úspěchem. „Od začátku roku v okrese Pelhřimov si u mě tuto službu nikdo nepoptával. To i přesto, že cena je spíše symbolická. Podle mého názoru by tyto kontroly měl provádět někdo nezávislý,“ sdělil soukromý detektiv Petr Macák, který je zástupcem Detektivní komory pro Vysočinu.

Ten zároveň popsal, jakým způsobem je pracovník v dočasné neschopnosti kontrolován. Jak uvedl Petr Macák, samotná kontrola probíhá většinou bezkonfliktně.

„Zapisuje se čas, nafotí se dům a zvonek kontrolovaného. Pokud je člověk zastižen doma, má právo požádat o předložení pověření ke kontrole vydané jeho zaměstnavatelem,“ vysvětlil.

Když ale doma není, může přijít o část nebo o celou náhradu mzdy, a to podle závažnosti porušení povinností.

Zaměstnavatel současně musí vyhotovit písemný zápis o kontrole. Ten doručí zaměstnanci, okresní správě sociálního zabezpečení a ošetřujícímu lékaři.

A co případným kontrolám říkají samotní zaměstnanci? „Každý si dnes hodně rozmyslí, jestli vůbec půjde na nemocenskou, i když mu skutečně není dobře. Aby ještě simuloval, to se nikomu nevyplatí. Kontroly jsou podle mého názoru zcela zbytečné,“ domnívá se Dominika Krejčová.

Už více než dva měsíce platí to, že první tři dny je pacient na neschopence zcela zadarmo. Dalších jedenáct dní mu náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel. Od patnáctého dna pak vyplácí nemocenskou stát.