VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Zpronevěru žena splácí

Prachatice - Každý měsíc splácí bývalá účetní prachatické městské správy domů a bytů dluh, který zůstal po její zpronevěře. Uložil jí to soud.

15.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslava Kolářová


Účetní, která se měla starat o peníze domu v Italské ulici, který je v majetku společenství vlastníků a stará se o něj Městská správa domů a bytů v Prachaticích, se na jejich úkor obohatila o zhruba sto tisíc korun.

Poté, co se na její zvláštní způsob hospodaření přesně před rokem přišlo, byla obviněna a trestním příkazem samosoudce Okresního soudu v Prachaticích byla uznána vinnou ze spáchání trestného činu zpronevěry. Následně byla odsouzena k trestu odnětí svobody v trvání 10 měsíců, výkon trestu byl podmíněně odložen se zkušební dobou dvou let. Účetní je zároveň na základě trestního příkazu povinna uhradit městské správě domů a bytů způsobenou škodu.

„Podezření na chybějící finanční prostředky přišlo ze strany zástupců vlastníků, když po účetní požadovali detailní rozbor příjmů a výdajů, který potřebovali pro jednání o rekonstrukci domu. Účetní předání rozboru oddalovala pod různými výmluvami, proto vedení městské správy domů a bytů ve spolupráci se zástupci vlastníků zadalo kontrolu účetnictví domu externí auditorské firmě. Auditor po provedené kontrole konstatoval, že na účtu domu chybí částka ve výši zhruba jednoho sta tisíc korun, a že s největší pravděpodobností chybí díky zpronevěře.

Účetní od některých spoluvlastníků vybírala měsíční předpis plateb v hotovosti. Po těchto zjištěních provedla správa domů a bytů ve spolupráci s auditorskou firmou kompletní rekonstrukci účetnictví domu, kdy byly napraveny veškeré evidenční nedostatky a zároveň bylo přesně stanoveno množství chybějících finančních prostředků. Chybělo 116 589,50 korun,“ zavzpomínal jednatel prachatické městské správy domů a bytů Jiří Vejvoda.

Účetní pro dům vedla dvojí evidenci a při průběžných kontrolách tedy dokázala předkládat doklady tak, aby se bez opravdu důkladné kontroly účetní evidence na nic nepřišlo. „Dnes jsou již v naší organizaci přijata taková organizační opatření, že k podobnému případu už dojít nemůže,“ upozornil jednatel.

Po zjištění problémů v tomto konkrétním domě byla provedena i důkladná kontrola účetnictví ostatních domů v majetku města i jiných vlastníků. „Po jejím skončení můžeme konstatovat, že již žádné další finanční prostředky nikde nechybí. Škodu způsobenou městské správě domů a bytů a vyčíslenou trestním příkazem odsouzená účetní splácí v měsíčních splátkách,“ uzavřel jednatel.

Autor: Leona Fröhlichová

15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení