VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od uzavření školy uplyne již deset let

Roseč – Ani se tomu nechce věřit, že se v Roseči začalo uvažovat o výstavbě nové školy v roce 1856, kdy počet žáků překročil dvě stovky.

10.4.2013
SDÍLEJ:

Základní škola v Roseči. Poslední chvíle školní docházky v červnu 2003.Foto: archiv Deníku

A v roce 1860 se škola podle starosty Františka Volfa skutečně začala stavět. Sám školu navštěvoval v 60. letech, kdy do ní chodily i děti z Polště, Stajky, Hatína a Sýkory. „Dřív zde dokonce byly děti až ze Zadního dvora, což je deset kilometrů za Jemčinou, a říkávalo se, že jim doma vždycky uvařili brambory, dali je do kapes, aby si o ně mohly ohřívat ruce," vzpomenul František Volf.

Do rosečské málotřídky v roce 1969 nastoupila jako prvňačka Dana Strnadová. „Měli jsme pana učitele Františka Maryšku z Číměře. Ve třídě  bylo kolem 20 až 25 dětí, jenom nás prvňáků bylo pět. A v jedné třídě jsme byli pohromadě 1. až 5. ročník. Učitel každé skupině zadal nějaký úkol a jednou něco probíral a pak to vystřídal. Za tu hodinu se toho sice moc nestihlo, ale určitě to pro děti bylo daleko lepší, než dojíždět někam do velké školy. Bylo to takové domácké, o tělocviku jsme chodili na vycházky a na zahradu, dělali jsme besídky a řadu dalších akcí. Myslím, že je škoda, že škola v Roseči skončila," říká  Dana Strnadová.

Bohužel, řeč čísel byla neúprosná. I když v roce 1994 se škola v nákladu 1,5 milionu korun opravila a v roce 1997 obec v rámci soutěže Vesnice roku získala bílou stuhu právě za udržení venkovské školy a práci s mládeží, dětí podle starosty ubývalo a před deseti roky zůstalo jen šest školáků.

Na konci června 2003 učitelka Dana Součková rozdala poslední vysvědčení a rosečskou školu potkal stejný osud, jako školy v sousedních vesnicích již před deseti a více lety. Obec by bývala musela od nového školního roku na udržení školy  doplácet kolem 300 tisíc korun, což  byla zhruba polovina ročního rozpočtu, a to už bylo podle starosty opravdu neúnosné.

A jak dnes Dana Součková vzpomíná na roky strávené mezi žáky v Roseči?
„Předtím jsem učila v Hradci v 5. základní škole a od roku 1993 jsem byla v málotřídce v Roseči. Takže deset let a končila jsem se šesti dětmi. Bylo to děsně fajn, určitě se nedá srovnávat práce v málotřídce a velké škole, kde bylo ve třídě třicet dětí. Tady na ně bylo daleko více času, i když zase byla náročnější příprava na hodinu. Navíc člověk znal i rodiče, což byla výhoda. Rozhodně zde byly děti hodnější, než ve velké škole," říká Dana Součková z Ratiboře, které to do sousední Roseče měla coby kamenem dohodil. Poté nastoupila do malotřídky v Horní Pěně, kterou ale po čase potkal stejný osud. „No a pak už mě nikam nevzali, takže dnes pracuji pro obec a jsem spokojená," dodala.

Autor: Lenka Novotná

10.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo v Rapšachu.
18

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení