VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník představuje: Oddělení LDN v Dačicích

Dačice /ROZHOVOR/ – Předsedkyně představenstva dačické nemocnice Miroslava Člupková představila Deníku oddělení léčebny dlouhodobě nemocných a zároveň popsala nejdůležitější změny v nemocnici.

8.10.2010
SDÍLEJ:

Pacienti mají nyní lůžka na elektrická ovládání. Jak ovladač lůžka funguje, vysvětlila pacientce Vlastě Muranské z Telče vrchní sestra LDN Anna Lovětínská. Foto: Deník/ Renata Pávková

V LDN byly opět zřízeny takzvaná sociální lůžka, která zde už dříve fungovala ještě pod vedením PP Hospitals.

Co je nového v Nemocnici Dačice, a .s. v lůžkové péči ?
Provozujeme nadále lůžkovou část , kdy dvě stanice léčebny dlouhodobě nemocných s 56 lůžky jsou umístěné ve dvou patrech hlavní budovy. Od 1.září letošního roku jsme zde zřídili i osm sociálních lůžek.

Co se skrývá pod pojmem sociální lůžka? Jak se odlišuje péče na nich od péče na lůžkách léčebny dlouhodobě nemocných?
Pro Vaši informaci a jednoduché odlišení typu lůžkové péče lze říci, že na lůžko LDN je umístěn pacient, jehož péče vyžaduje více jak tři hodiny poskytované péče erudovanou zdravotní sestrou denně a dohledu a léčby lékařem. Na sociálních lůžkách jsou umístěni pacienti, jejichž péče nedosahuje objemu tří hodin péče zdravotní sestry denně, lékař dochází jen občas dle potřeby a pacienti mají zažádáno o umístění do domova pro seniory a čekají na umístění v něm, nebo jejich rodinní příslušníci, kteří se běžně o pacienta starají, nejsou po dobu umístění pacienta schopni se nadále o něj starat, protože jsou sami hospitalizování z důvodů akutních či plánovaných operací, nebo absolvují lázeňskou léčbu. Jedná se o péči, kterou by mohla poskytovat všeobecná sestra pod hlavičkou domácí péče v domácím prostředí pacienta, ale nastala situace, kdy pacient doma nemůže být.

Kdo tuto péči platí, je to plně hrazeno zdravotní pojišťovnou pacienta ?
Na úhradě se podílí několik subjektů, kdy pacient sám si hradí stravování v hodnotě 140 korun denně a ubytování v hodnotě 160 korun denně, dále zdravotní pojišťovny pacienta hradí 150 korun na den a Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poskytuje dotaci ve výši 375 korun na den. O dotaci u MPSV musí zdravotnické zařízení žádat jednou za půl roku, a to vždy dopředu a následně provádí vyúčtování a nevyčerpané prostředky v počtu nenaplněných lůžkodnů musíme zase vrátit.

Jaký byl důvod pro zřízení sociálních lůžek?
Sociální lůžka byla v nemocnici provozována již dříve. Jejich obnovení je v současnosti pro nás nezbytností, neboť všichni přijatí pacienti na LDN nenaplňují podmínky úhrady za lůžka dlouhodobě nemocných ze strany jejich zdravotní pojišťovny v plné šíři.

Proč takové složitosti? Je to k něčemu dobré?
Pokud bychom měli pacienta špatně zařazeného do typu péče, mohla by zdravotní pojišťovna odmítnout úhradu péče za pacienta po dobu jeho pobytu na lůžku LDN. A protože se toto odmítnutí řeší vždy zpětně, nejsme dodatečně schopni plné nápravy- není možný dodatečný výběr od pacienta, MPSV dodatečně nic neproplatí – jednalo by se o ztrátu naší nemocnice, a to není žádoucí.

Změnilo se od února letošního roku něco na oddělení LDN?
Ano. Na pokojích LDN ve dvou patrech a na čajových kuchyňkách, kde jsou elektrické spotřebiče, máme instalovány hlásiče požáru. Zahájili jsme výměnu již nevyhovujících lůžek za lůžka elektricky polohovatelná, s novými antidekubitními matracemi. Lůžka jsou polohovatelná do výšky jako celek a lůžko lze ve třech dílech polohovat dle potřeby pacienta. Zatím máme šest takovýchto lůžek na oddělení. A hodláme jejich počet zvýšit.

Oddělení LDN bylo již nějakými takovými lůžky vybaveno, že?
Na oddělení bylo z dřívějších let dvanáct elektricky polohovatelných postelí z 56 lůžek. To není mnoho již vzhledem k tomu, že minimálně na třiceti lůžkách jsou hospitalizováni pacienti, kteří se mnohdy nejsou schopni sami bez pomoci personálu otočit či posadit. Práce sester pak vyžadovala značnou fyzickou námahu při obsluze mechanických dílů postelí. Takže v zájmu zlepšení poskytované péče a vyššího komfortu pacientů jsme volili tuto cestu a budeme pokračovat v další výměně dosavadních lůžek za lepší a modernější.

Z jakých prostředků toho chcete dosáhnout ?
Prvních šest lůžek jsme zakoupili z provozních prostředků Nemocnice Dačice,a.s. a o nákupu dalších lůžek jednáme s Nadací Nemocnice Dačice, do níž přispívaly obce a města z okolí Dačic. Toto využití sdružených finančních prostředků se nám jeví jako velice spravedlivé, neboť občané z přispívajících obcí jsou na lůžkách LDN hospitalizováni především u nás. Touto cestou se jim jejich investice vrací a zpříjemní jim pobyt u nás.

Co dalšího se v Nemocnici Dačice od února změnilo nebo do konce roku změní?
V zájmu zajištění bezpečnosti v areálu nemocnice jsme instalovali kamerový systém, jehož výstupy jsou k nahlédnutí na oddělení, odkud mohou sestry konající službu požádat o pomoc či případný zásah městskou nebo státní Policii České republiky. V současnosti se opravuje závora na vjezdu do areálu, abychom zajistili bezpečný vjezd sanitek a dalších vozidel a aby rychlým průjezdem některých bezohledných řidičů nebyli naši pacienti v areálu ohrožováni. V zájmu zlepšení orientace pacientů a dalších návštěvníků nemocnice je v budově polikliniky v současnosti instalován nový orientační systém. Dále jsme po dohodě přestěhovali ambulanci privátního psychiatra z nevyhovujících prostor.

V říjnu zahájíme výměnu oken v části hlavní budovy, a to na chodbách všech pater a v přízemním patře hlavní budovy. Očekáváme od tohoto kroku úsporu nákladů na zemní plyn a zpříjemnění vnitřního prostředí pacientům. Do konce roku bude v hlavní budově vyměněn již dosluhující výtah za nový, bude v něm možno přepravovat pacienta na lůžku. Byla dokončena výměna hlavního řádu vody, který byl v havarijním stavu. Všechny tyto investice pokryl svou dotací Jihočeský kraj, jednalo se celkem o čtyři miliony korun a Nemocnice Dačice,a.s. by bez této dotace nemohla změny provést. Další finanční prostředky musíme investovat do povinných každoročních kontrol přístrojové zdravotnické i nezdravotnické techniky, potřebné opravy a výměny potřebných komponent nebo strojového vybavení nemocnice jako například nákup ultrazvukového vyšetřovacího přístroje, nové sondy pro tento přístroj, nákup nového nemocničního informačního systému, počítačů a tiskáren pro jednotlivá pracoviště v nemocnici, ovládání náhradního zdroje energie a podobně. S pokrytím těchto a dalších nákladů nám v letošním roce pomáhá dotace Jihočeského kraje, se kterou se snažíme dobře hospodařit.

S dotacemi jak provozními, tak i investičními si můžete dělat co chcete, nebo se někomu zodpovídáte?
Kontrolu nad našimi kroky provádí jak představenstvo Nemocnice Dačice,a.s., tak i Dozorčí rada nemocnice. Předkládáme pravidelně jak zprávy o hospodaření, tak i záměry dalších kroků, které s nimi projednáváme, obhajujeme jejich potřebnost a následně zajišťujeme jejich naplnění schváleného rozpočtu.

Jaké další oddělení čtenářům představíte?
Příště bych vás chtěla pozvat na naše ambulantní pracoviště lékařské fyzioterapie a na pracoviště rehabilitace.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení