VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpověď na petici: Zastavte kácení...

Jindřichův Hradec - Petici na zastavení kácení stromů v městském parku projednala rada města na svém 45. zasedání dne 9. prosince.

12.12.2009
SDÍLEJ:

Jindřichohradečtí radní se sešli v parku a jednali o stromech. Foto: Deník/Jana Hýbková

Usnesením č.1159/45R/2009 rada schválila níže uvedenou odpověď:

Město si je plně vědomo některých skutečností, které uvádíte ve Vaší petici, především toho, že parková zeleň má nezanedbatelný vliv na kvalitu života v městském prostředí, poskytuje životní prostor pro řadu živočišných druhů a v neposlední řadě je i určitou dominantou Jindřichova Hradce.

Stejně jako Vy si je i město vědomo skutečnosti, že v minulosti, tedy řádově před desítkami let (v útlém věku stromů), nebyla prováděna pravidelná a profesionální údržba stromů zde rostoucích, a proto je dnešní stav stromů takový, jaký je.

Je však nutno vzít na vědomí i skutečnost, že každý strom je živý organismus a každý živý organismus dříve či později dospívá ke svému konci. Proto také bylo v letošním roce pokáceno v parku několik stromů, ve všech případech však těch, které přímo ohrožovaly bezpečnost osob pohybujících se v parku. Torza pokácených stromů byla v parku záměrně několik dnů ponechána proto, aby měl každý možnost si prohlédnout, v jakém zdravotním stavu se stromy nacházely. Zásah byl proveden i z důvodu, že město nese, na rozdíl od signatářů petice, odpovědnost za případnou újmu na zdraví osob pohybujících se v parku.

Ujišťujeme Vás, že město nemá v plánu plošné vykácení stromů v parku či jeho části a nahrazení stávající zeleně novou, jak uvádíte, nepůvodní. V měsících říjnu a listopadu letošního roku byl soudním znalcem proveden průzkum zdravotního stavu stromů z hlediska jejich další perspektivy růstu a především z hlediska bezpečnosti osob, které se v parku pohybují. Rovněž byl vypracován znalecký posudek. Ze znaleckého posudku vyplývá závěr, které stromy nelze bez rizika v parku ponechat. Dále bude, opět profesionálním subjektem, zpracován projekt celkové rekonstrukce parku. Město nepochybně projekt předloží veřejnosti a vyzve občany k diskusi.

Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že město nemělo a ani nemá v úmyslu provádět v parku ničím nedoložené neprofesionální zásahy.
Nemá ani v úmyslu z diskuse o další podobě parku vyřadit jindřichohradeckou veřejnost a věří, že se ve správný okamžik veřejnost do diskuse k této problematice zapojí.

Ladislava Ledvinková, Odbor správy majetku MěÚ J. Hradec

12.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nováček z Klikova získal prvotřídní posilu v podobě Tomáše Maxy (vpravo), který do Blesku přestoupil z Třeboně.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Pátek láká na divadlo i do zoo

Jindřichohradecko - Pátek můžete na Jindřichohradecku prožít i mimo domov. Vyrazit můžete do kina i na koncert.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení