VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolo trati v Dačicích zmizely stromy, hrozí pokuta

Dačice – Vykácené stromy okolo trati v Dačicích vyvolaly diskusi o tom, zda může Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v rámci zajištění bezpečnosti vlakové dopravy kácet stromy bez povolení.

5.11.2014 5
SDÍLEJ:

POHLED na vykácenou stráň podél trati u Dačic.Foto: Jiří Müller

Což je podle odborníků z jedné strany běžná praxe, ale z hlediska ochrany přírody v rozporu se zákonem.
Jak informoval vedoucí dačického odboru životního prostředí Jiří Müller, u trati v Dačicích byly pokácené akáty a duby. „Jedná se o nejméně o dvacet  stromů o obvodu kmene nad 80 centimetrů. Slabší stromy se mohou kácet bez povolení, proto nejsou spočítány. U keřů se jednalo převážně o trnku, mladé akáty a javory," vypočítává Jiří Müller s tím, že dřeviny byly vykácené na ploše nejméně 500 metrů čtverečních.

Proto dačický městský úřad  upozornil SŽDS na porušení zákona a vyzval ji k zastavení kácení. „To ale pokračovalo dál. Na svahu byl obnažený povrch, což umožní zvýšenou erozi půdy, která bude ohrožovat trať. Stromy a keře tento svah naopak zpevňovaly a v žádném případě  bezprostředně neohrožovaly železniční trať," vysvětluje Jiří Müller. Česká inspekce životního prostředí již v červnu reagovala na obdobná kácení v celé České republice a rozhodnutím tuto protizákonnou činnost SŽDC zakázala. Odvoláním proti tomuto rozhodnutí byl odebrán odkladný účinek. „Je zarážející, když zákon vědomě nerespektuje organizace zřízená státem," míní Jiří Müller a doplňuje, že dačický městský úřad bude ve věci zahajovat správní řízení o pokutě, kde horní hranice sazby je až jeden milion korun.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský reaguje ve smyslu, že pokácené stromy byly napadené houbou a ohrožovaly provoz vlaků i cestující. „Některé kořeny rozrušovaly i skálu. O všem máme kompletní záznamy a rozhodně se nejednalo o nějakou černou těžbu. Musíme si ale plnit povinnosti vycházející ze zákona o drahách, který nám ukládá zajistit bezpečnost," uvedl Jakub Ptačinský.

Poznamenává, že v současné době stojí dva zákony proti sobě a je nutné, aby se ujasnila legislativa, dostala se do všech vyhlášek a pronikla až na nejnižší stupně státní správy. „My máme právní výklad z Masarykovy univerzity, dle kterého mít povolení ke kácení v těchto případech není nutné," dodal mluvčí SŽDC.

O tom, že hrozba pádu stromu na koleje s následnou nehodou vlaku je reálná, svědčí letošní zářijový případ z Třeboňska. Do spadlého stromu mezi Třeboni a Majdalenou narazil v ranních hodinách osobní vlak a vykolejil. Velkým štěstím bylo, že se nikdo z šestnácti cestujících nezranil a bez újmy na zdraví vyvázli i dva zaměstnanci Českých drah.

Autor: Lenka Novotná

5.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení