VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen před 40 lety: Okupanti nedostali pohonné hmoty

Jindřichův Hradec - Na základě ranních rozhlasových zpráv o okupaci republiky vojsky Varšavské smlouvy panovalo v ČSAD Jindřichův Hradec rozčarování nad vzniklou situací. Navíc ředitel závodu Zdeněk Šamal byl na dovolené mimo republiku. Nutno podotknout, že za své postoje byl stejně odvolán.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Události zachycené objektivem Františka Hešíka z Cepu. Foto: archiv Jindřichohradeckého deníku

Srpnové události roku 1968 se dotkly pracovníků autodopravy v Jindřichově Hradci.Z podniku odjely pouze pravidelné svozové linky mléka a zásobování. Autobusová doprava jezdila dál podle jízdních řádů. Dispečer osobní dopravy svážel z pionýrských táborů děti domů ke svým rodičům.
Na základě rozhodnutí vedení závodu zůstala první dny nákladní doprava v závodě, aby nezhoršovala dopravní situaci na silnicích obsazených vojsky.

Velkou obětavostí jízdních pracovníků byly nákladními vozidly zajišťovány požadavky na zásobování cukrem do Havlíčkova Brodu nebo Českého Brodu a jinam. Rozvážela se i mouka do velkoobchodů v celém okrese.

Okresní vojenská správa vydala příkaz k uzavření závodu pro cizí vojska. Hlavně pak měli pracovníci zakázáno vydávat okupantům pohonné hmoty. V dalších dnech zajišťovaly autobusové spoje z Českých Budějovic dopravu tiskovin pro informovanost obyvatelstva o situaci v Jihočeském kraji.

Někteří pracovníci závodu se pokoušeli vysvětlovat ruským vojákům, kteří byli shromážděni na vojenském cvičišti, situaci v republice. Byli však rázně odmítnuti a při normalizačních prověrkách po zásluze odměněni ztrátou místa. Další akcí byla výzva sovětský vojákům k návratu domů, která byla pracovníkem ČSAD v ruském jazyce vysílána v městském rozhlase v Jindřichově Hradci. Na vrátnici závodu byla prováděna petiční akce s nesouhlasem vstupu vojsk.

Po celé Evropě byly rozjeté kamiony mezinárodní dopravy, které se postupně šťastně vracely do republiky. Na některých hraničních přechodech byly směny celníků a pasové služby internovány a naši řidiči museli několik hodin čekat na odbavení.

Řidiči kamionů se o vzniklé situaci v republice dozvídali různě u čerpacích stanic a z rozhlasu. V následujících týdnech vozili řidiči mezinárodní kamionové dopravy ilegálně domů knihy vydané v Itálii obsahující fotodokumentaci o okupaci republiky. Tak jako v ostatních závodech se našli lidé, kteří s okupací tiše souhlasili, ale nahlas to dali vědět až při normalizačních prověrkách. Řada odborníků musela opustit svá místa.

Na tuto dobu vzpomínali Josef Petříček, Ladislav Pokorný, Bohuslav Mátl a Karel Garhofer, který vše sepsal.

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení