VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Opozice jednání o dačickém špitále bojkotovala

Dačice - Svým odchodem před pondělním jednáním zastupitelů o dalším osudu dačické nemocnice chtěla opozice podle zastupitele Bohumila Tomšů umožnit klidný průběh jednání bez osočování a hádek.

17.2.2009
SDÍLEJ:

Na zastupitelstvu vystoupil i dačický advokát Antonín Tunkl.Foto: Richard David

Zastupitelé v Dačicích schvalovali vyplacení vyrovnání provozovateli nemocnice.

Vedení Dačic zaplatí firmě PP Hospitals, která nadále hospodaří v dačické nemocnici, asi osm a půl milionu korun za investice do operačních sálů.

Další navrhované vyrovnání, jako je úhrada ztráty a odkup movitých věcí zastupitelstvem neprošlo. Pondělní jednání zkomplikoval odchod osmi opozičních zastupitelů ještě před začátkem diskuse o nemocnici. Ústy Ludvíka Fabeše sdělili, že tímto krokem chtějí situaci odblokovat a umožnit tak koalici odhlasovat jednotlivé body o vyrovnání.

„Důležité je, aby PP Hospitals z nemocnice odešla. Proto by bylo lepší zaplatit, i když to není správné. Hraje se o čas,“ povzdechla si po skončení jednání Alena Kroupová, která dlouhá léta působila v dačické porodnici. S tím souhlasí i Dagmar Nevolová, která v biochemické laboratoři nemocnice pracovala osmatřicet let. Obě jsou současným stavem špitálu znepokojené.

Odchod opozice před klíčovým jednáním zaskočil koalici. Zastupitel Karel Štěbeták dokonce navrhl, aby byl tento bod z jednání stažen.

„Osm lidí z opozice se svým odchodem vzdalo zodpovědnosti,“ vysvětlil.
Zbývajících dvanáct koaličních zastupitelů se pak jednotlivě vyjádřilo k navrhovanému vyrovnání se společností PP Hospitals. Všichni se jednoznačně shodli, že pro zaplacení investic do operačních sálů ve výši zhruba osm a půl milionu korun ruku zvednou. Ohledně rozhodnutí o odkoupení movitých věcí asi za milion korun a na zaplacení ztráty, kterou si zástupci firmy vyčíslili asi na 3,9 milionu korun, se názory rozcházely.

Například zastupitelky Eva Macků a Marie Tichá se shodly na tom, že ztrátu by město platit nemělo. Naopak starosta Dačic Rudolf Hájek řekl, že pro rychlé vyřešení situace by bylo lepší firmě zaplatit, aby okamžitě nemocnici opustila a mohl ji převzít pod svá křídla Jihočeský kraj.
Připravenost kraje zařadit dačickou nemocnici do sítě jihočeských nemocnic ale zpochybnila zastupitelka Jana Bisová.

Podle jejích slov sám hejtman Jiří Zimola, který záchranu zdejší nemocnice deklaroval ve svém předvolebním programu, prý přiznal, že nemá pro tento krok dostatečnou podporu.

Z fóra pak zaznělo na její adresu několik nelichotivých poznámek.

Dvouhodinové jednání o návrhu společnosti PP Hospitals na vyrovnání mezi městem jako majitelem nemocnice a firmou jako provozovatelem sledovala asi stovka lidí. Někteří z nich se snažili na zastupitele apelovat, aby situaci urychleně řešili.

„S PP Hospitals se udělala chyba. A za chyby se platí, tak zaplatíme, protože jde o čas. A čas je proti nemocnici,“ vyzýval například Luboš Stejskal.

Občané ocenili, že se jednotliví koaliční zastupitelé k problému postupně všichni vyjádřili. Scházel jim však i hlas opozice. „Žádám, aby se opozice vrátila zpět a řekla nám svůj názor,“ důrazně řekla jedna z přítomných občanek.

Návratu rebelů nepomohlo ani vystoupení lékařky Beáty Šádkové či právního zástupce města Antonína Tunkla. „Očekával jsem od opozice, že řekne svůj názor. Jejich odchod je alibismus. Je to zbabělé jednání,“ řekl advokát.

To ale opoziční zastupitelé odmítají. Podle Bohumila Tomšů druhá strana znala jejich názory z pracovního jednání. Svým odchodem před hlasováním chtěla opozice umožnit klidný průběh jednání bez osočování a hádek. „Definitivní rozhodnutí padlo až ve tři čtvrtě na šest. Řekli jsme si, že musíme postupovat jednotně,“ uvedl Tomšů.
Přitom ještě v pátek například zastupitelé Jaroslav Coufal a Pavel Antonů Deníku řekli, že se zaplacením investic ve výši osm a půl milionu nemají větší problém. „Situace se mezi tím změnila,“ odpověděl včera Coufal. Narážel tím i na kritiku hejtmana od jednoho z koaličních zastupitelů. Nepovažuje ji za správnou v situaci, kdy přislíbil Jiří Zimola Dačicím pomoc.

Bohumil Tomšů navíc věří, že i když se PP Hospitals proti rozhodnutí okresního soudu o oprávněnosti výpovědi odvolá, krajský soud verdikt potvrdí.

Problémy začaly v nemocnici zhruba před rokem. V březnu totiž firma uzavřela internu, a proto dostala od města výpověď. Ani po uplynutí půlroční výpovědní lhůty na konci října areál neopustila. O tom, že je město Dačice v právu, rozhodl v lednu až okresní soud, který nařídil společnosti objekty vyklidit. Rozsudek však ještě nenabyl právní moci. Zástupce společnosti Martin Vojtíšek však slíbil, že pokud město zaplatí firmě podle předloženého návrhu, proti rozsudku se neodvolá a z Dačic odejde.

najdete v souvisejících článcích.

Autor: Miroslava Dočekalová

17.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Noční bouřka se prohnala Hradeckem

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení