Jako jeden z bodů stanov mají i případné osamostatnění obce, ve které žijí. Jeho naplnění však záleží na mínění místních lidí.

„Připravujeme anketní letáčky, které chceme příští týden dávat lidem do schránek. Samozřejmě počítáme i s tím, že na ně budou lidé reagovat různě,“ vysvětlil člen občanského sdružení František Novotný.

Členům sdružení zejména vadí, že do obce, ve které žijí, nebylo v posledních letech investováno z rozpočtu města tak, jak by bylo potřeba.
Pokud by se ukázalo, že by polovina obyvatel měla zájem o osamostatnění obce, požádali by podle Františka Novotného vedení radnice o vyhlášení referenda, které by o její budoucnosti rozhodlo. S radnicí by však, pokud by lidé odtržení od Jindřichova Hradce požadovali, chtěli nadále vycházet korektně.

Otín, ve kterém bylo podle Františka Novotného při posledním sčítání v roce 2001 1191 obyvatel, byl v minulosti známý zejména velkou textilkou na Jitce. V současné době je zde Energetické centrum, ale své provozovny zde mají i další podnikatelé.

„Už naši tátové za hluboké totality se snažili obnovit samostatnost Otína. Historicky byl totiž Otín samostatný, takže bychom chtěli navázat na tradici. Měli jsme tu vlastní kostel, který byl za totality zbourán, a vlastní školu, kterou teď mají pronajatou různé firmy,“ uvedl předseda občanského sdružení Zdeněk Hronza.

Zatím je podle jeho slov sdružení teprve v plenkách, ale počítají s tím, že v něm budou mít zástupce ze všech částí Otína, tedy Bobelovky, Jitky a starého Otína.