VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oživit vesnické málotřídní školy půjde těžko

Jindřichohradecko – Zatímco například v Popelíně připravují Den otevřených dveří k 20. výročí znovuotevření základní a mateřské školy, v některých obcích na Jindřichohradecku na školu již jen nostalgicky vzpomínají.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Zrovna v Popelíně v uplynulém dvacetiletí ovšem podle starosty Tomáše Zaňáka už také zažili hubená léta a registrují rok, kdy měli jen šest dětí, což už bylo opravdu povolené minimum, takže obec doplácela nemalé peníze na mzdy ve školství.

„Po roce 1947 se škola přestěhovala z budovy současného obecního úřadu do stávajícího objektu zámku. V 80. letech byla uzavřená a porevoluční vedení radnice začalo usilovat o její znovuotevření. Děti šly poprvé do školy 1. září 1991,“ uvedl starosta.

Udržet školu však nebylo jednoduché, vždyť v roce 1993 se v Popelíně nenarodilo jediné dítě a vědělo se, že do budoucna budou problémy s naplněním školy. Dnes se naštěstí situace zlepšila, škola má předepsaný minimální počet dětí, dokonce je jich i víc a starosta doufá, že se to podaří udržet.

V Roseči už jsou bez školy osm let. „Měli jsme už jen šest dětí a za každé chybějící do třinácti jsme dopláceli měsíčně 2800 korun na pedagogické platy. A to už bylo naprosto neúnosné. Navíc v sousedních obcích v té době neměli děti žádné a tak se nijak nepodílely,“ vysvětluje důvody starosta Roseče František Volf.
O jejím znovuoživení se dnes ale podle starosty ani nedá uvažovat.

Další obcí, kde je již několik let škola zavřená, je Cizkrajov. Naposledy zde děti usedly do lavic ve školním roce 2006 až 2007. „Po revoluci jsme v roce 1991 školu znovu otevírali, protože byla od 70. let zrušená. Bohužel, nám stále ubývalo dětí a zůstalo jich jenom jedenáct a už nemělo cenu pokračovat, tak škola i školka skončila,“ zmiňuje starosta Cizkrajova Vít Krušina s tím že v současné době se rodí jen málo dětí a již by bylo nešlo ani školu udržet. Vloni obec získala dotaci a po rekonstrukci v budově vzniklo čtrnáct bytů pro seniory.

Pochopitelně osud školy poznamenala i nešťastná událost školáka, který se topil při školním výletě a do dneška zůstal odkázaný na pomoc dospělých. Posléze podle verdiktu soudu měla obec, jako zřizovatel školy, vyplatit chlapci patnáctimilionové odškodnění. To vzbudilo určitou nedůvěru.

Rok před tím začal usedat prach také ve třídách málotříkdy v Branné u Třeboně. „Zůstalo zde ve čtyřech třídách sedm dětí a noví obyvatelé vesnice, kteří dojížděli za prací, začali dávat děti do školy ve městě,“ sdělil místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz. Na druhé straně v další místní části v Břilicích se škole stále daří.

Vůbec první po revoluci znovu otevírali školu hned v roce 1990 v Číměři a v Budíškovických. Bohužel, v Číměři ji také jako první v roce 2002 zavírali. „Vůbec v tom nebyl problém, že by v obci nebyly děti a nebo peněz, ale řada rodičů začala děti přihlašovat do větších škol ve městech,“ míní starosta Petr Šachl a dodává, že i mezi absolventy číměřské málotřídky jsou dnes vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Autor: Lenka Novotná

23.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Nové Bystřice prohráli na domácím trávníku s Lomnicí 0:3.
29

OBRAZEM: Derby v Suchdole režíroval klikovský Maxa

Vpravo:  Květa Fialová v roce 1954 ve hře Svatba Krečínského, kde hrála hlavní ženskou roli.

Zemřela Květa Fialová

HC Vajgar v premiéře podlehl táborským hokejistům

Jindřichův Hradec – V úvodním kole krajské ligy jindřichohradečtí hokejisté prohráli na svém ledě s béčkem Tábora 2:3.

Na jihu Čech se v loňském roce zvětšily vodní plochy o 109 hektarů

Třeboňsko - Podle předsedy představenstva holdingu Rybářství Třeboň Jana Hůdy je přínos rybníků v krajině právě v souvislosti s otázkou dlouhodobého sucha naprosto stěžejní. Renovaci těch současných a výstavbu nových vodních ploch proto jednoznačně podporuje.

V seriálu Naši prvňáci představíme děti z hradecké 3. základní školy

Jindřichohradecko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představíme všechny prvňáčky z okresu.

Začaly zimní přípravy. Hradec nakupuje sůl

Jindřichův Hradec - Celkem 1,2 milionu korun letos radnice vyhradila na nákup posypové soli pro letošní zimní měsíce. Z loňského roku totiž zbyly jen minimální zásoby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení