VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oživit vesnické málotřídní školy půjde těžko

Jindřichohradecko – Zatímco například v Popelíně připravují Den otevřených dveří k 20. výročí znovuotevření základní a mateřské školy, v některých obcích na Jindřichohradecku na školu již jen nostalgicky vzpomínají.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Zrovna v Popelíně v uplynulém dvacetiletí ovšem podle starosty Tomáše Zaňáka už také zažili hubená léta a registrují rok, kdy měli jen šest dětí, což už bylo opravdu povolené minimum, takže obec doplácela nemalé peníze na mzdy ve školství.

„Po roce 1947 se škola přestěhovala z budovy současného obecního úřadu do stávajícího objektu zámku. V 80. letech byla uzavřená a porevoluční vedení radnice začalo usilovat o její znovuotevření. Děti šly poprvé do školy 1. září 1991,“ uvedl starosta.

Udržet školu však nebylo jednoduché, vždyť v roce 1993 se v Popelíně nenarodilo jediné dítě a vědělo se, že do budoucna budou problémy s naplněním školy. Dnes se naštěstí situace zlepšila, škola má předepsaný minimální počet dětí, dokonce je jich i víc a starosta doufá, že se to podaří udržet.

V Roseči už jsou bez školy osm let. „Měli jsme už jen šest dětí a za každé chybějící do třinácti jsme dopláceli měsíčně 2800 korun na pedagogické platy. A to už bylo naprosto neúnosné. Navíc v sousedních obcích v té době neměli děti žádné a tak se nijak nepodílely,“ vysvětluje důvody starosta Roseče František Volf.
O jejím znovuoživení se dnes ale podle starosty ani nedá uvažovat.

Další obcí, kde je již několik let škola zavřená, je Cizkrajov. Naposledy zde děti usedly do lavic ve školním roce 2006 až 2007. „Po revoluci jsme v roce 1991 školu znovu otevírali, protože byla od 70. let zrušená. Bohužel, nám stále ubývalo dětí a zůstalo jich jenom jedenáct a už nemělo cenu pokračovat, tak škola i školka skončila,“ zmiňuje starosta Cizkrajova Vít Krušina s tím že v současné době se rodí jen málo dětí a již by bylo nešlo ani školu udržet. Vloni obec získala dotaci a po rekonstrukci v budově vzniklo čtrnáct bytů pro seniory.

Pochopitelně osud školy poznamenala i nešťastná událost školáka, který se topil při školním výletě a do dneška zůstal odkázaný na pomoc dospělých. Posléze podle verdiktu soudu měla obec, jako zřizovatel školy, vyplatit chlapci patnáctimilionové odškodnění. To vzbudilo určitou nedůvěru.

Rok před tím začal usedat prach také ve třídách málotříkdy v Branné u Třeboně. „Zůstalo zde ve čtyřech třídách sedm dětí a noví obyvatelé vesnice, kteří dojížděli za prací, začali dávat děti do školy ve městě,“ sdělil místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz. Na druhé straně v další místní části v Břilicích se škole stále daří.

Vůbec první po revoluci znovu otevírali školu hned v roce 1990 v Číměři a v Budíškovických. Bohužel, v Číměři ji také jako první v roce 2002 zavírali. „Vůbec v tom nebyl problém, že by v obci nebyly děti a nebo peněz, ale řada rodičů začala děti přihlašovat do větších škol ve městech,“ míní starosta Petr Šachl a dodává, že i mezi absolventy číměřské málotřídky jsou dnes vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Autor: Lenka Novotná

23.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dalibor Fait byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, v němž Hradec zvítězil v prostějovské hale 85:77.

Basketbalisté Lions porazili Prostějov i pošesté

Pohled na dnes již opuštěnou starou radnici v Třeboni.

Zimák se odkládá, přednost má radnice

Budou jen volit, nebo řešit i kauzy?

České Budějovice - Podpis koaliční smlouvy ve středu, volba nových orgánů kraje ve čtvrtek.

AKTUALIZUJEME

Obrazem: Jihočeši se někde budili do bílého rána, jinde to jen kvetlo

Jižní Čechy - Podívejte se, do jakého rána se ve čtvrtek, 27. dubna, probudili Jihočeši. Šumavu, ale i nižší polohy zasypal těžký sníh, na Jindřichohradecku po něm nebylo ani památky. A takové bylo ráno v Prachaticích, v Českém Krumlově, na Lipně a dalších místech Jihočeského kraje i díky snímkům, které poslali naši čtenáři. Bohužel, není to jen o zasněžených záběrech, ale také o nehodách.

Dálnice D3, to je ohňostroj komplikací

Jižní Čechy – Soudní spory firem o zakázky, problémy s majiteli některých nemovitostí nebo až kuriozní debaty o tom, jestli má nebo nemá být zpoplatněna jízda po rozestavěné dálnici.

Na svatovítské varhany přidala i Třeboň

Třeboň - V katedrále sv. Víta na Pražském hradě byla slavnostně podepsána za přítomnosti držitelů klíčů od Korunní komory, či jejich zástupců, smlouva s firmou, která v Praze postaví nové varhany.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies