Lidem hrozí až odebrání nemocenské dávky nebo ukončení neschopenky

Vloni zkontrolovali pracovníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) na Jindřichohradecku celkem 2692 lidí v pracovní neschopnosti a 33 z nich udělili postih.
To byl druhý největší počet postihů v Jihočeském kraji hned po Písecku. Tam jich udělili ještě o jeden víc.

„Ze začátku jsem se nebála, když jsem potřebovala něco vyřídit, protáhla jsem si i vycházku. Asi po 14 dnech jsem už dostala strach, že bych mohla přijít o dost peněz, a proto jsem dodržovala vycházky opravdu tak, jak jsem je měla povolené. Nebylo by to nic veselého, být celý měsíc bez peněz,“ říká sedmadvacetiletá Veronika z Třeboňska.
Loňských kontrol v celé České republice přibylo oproti předchozímu roku 2006 o celkem 29 392. Nejvíc jich provedli pracovníci ČSSZ v Praze a v Moravskoslezském kraji. „Kromě snížení či odebrání nemocenské může pracoviště české správy sociálního zabezpečení ukončit pracovní neschopnost. To se však vloni na Jindřichohradecku nestalo ani v jednom případě,“ uvedla tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

Být doma nestačí

Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musí umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu, uvést platnou adresu pobytu ošetřujícímu lékaři, či například opatřit svůj byt zvonkem a jmenovkou.

Pracovníci správy se prokazují při kontrole oprávněním. Práce neschopní jsou zase povinni předložit doklad o pracovní neschopnosti, do kterého pracovník dozoru zaznamená datum a čas kontroly a podpis.
Lidé se kontrolují namátkou nebo k tomu dá podnět praktický lékař, úřad práce či posudkový lékař ČSSZ. Podnět může dát i zaměstnavatel.