VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlasta Parkanová se v Táboře loučila s vojáky

Tábor – Za službu vzahraniční misi se na Žižkově náměstí udělovaly medaile.

30.4.2009
SDÍLEJ:

Vlasta Parkanová se v Táboře loučila s vojákyFoto: Alena Šatrová

Na vojáky a vojákyně z táborského 42. mechanizovaného praporu, kteří se vrátili ze své první zahraniční mise v afghánském Uruzgánu, je armáda hrdá. Uložené úkoly splnili výborně a domů se vrátili všichni zdraví a živí. Za službu v zahraničí jim ministryně obrany v demisi Vlasta Parkanová udělila vojenská vyznamenání. Táborské Žižkovo náměstí vojáky na domácí půdě přivítalo ve čtvrtek 30. dubna dopoledne.

Pro Vlastu Parkanovou to byla i příležitost se s vojáky rozloučit. Slíbila jim, že jejich působení bude nadále bedlivě sledovat.

„Nikoho nemůže potěšit, když vojáci v zahraničí selžou. Je ale nutné se na to dívat v souvislostech. Myslím, že v každé profesi, v každém celku, který je obrovský a čítá desítky tisíc lidí, se nemůže nenajít několik lidí, kteří selžou, nebo nejsou úspěšní,“ reagovala na čerstvý incident jednotky speciálních operací SOG v Afghánistánu Parkanová.

Připouští, že obraz české armády tím ztrácí lesk, ale je přesvědčena, že jde o selhání jen několika málo jedinců.

„Opouštím rezort s naprosto skvělým pocitem a každému pochybovači, který o armádě mluví s despektem, bych přála takovou zkušenost, jakou mám já. Věřím, že veřejnost se vzrůstajícím rizikem terorismu, který nezná hranice, úlohu armády a bezpečnostních složek více docení,“ dodala s tím, že její pocit uspokojení posiluje i skutečnost, že se podařilo místní táborskou posádku udržet a posilovat.

V Táboře armáda posílí o 300 příslušníků 531. praporu pasivních systémů, který sem v druhé polovině roku přesídlí z Českých Budějovic.

Vlasta Parkanová si nyní k práci běžného poslance naordinuje regeneraci a odpočinek. Jak říká „skučet hrůzou“ jestli na ni ještě zbyde nějaká funkce nehodlá. Hodlá ale častěji pobývat doma – v Sezimově Ústí a Táboře.


Podpořili afghánskou vládu

Ráno vstávala brzy, již kolem půl šesté, aby před zaměstnáním ještě stihla posilovnu. Pak se podpraporčice Kristýna Peroutková (27) z Tábora pustila do plnění úkolů.

Během pracovního dne jí zbyl čas i na filmy a knihy.

„Mým úkolem bylo účtování veškerých materiálů, které jsme nakupovali. Výcvik jsem ale absolvovala stejný jako ostatní vojáci, to znamená, že bych v případě nutnosti musela i já vzít do ruky zbraň,“ řekla Deníku jedna z příslušníků kontingentu.

Hlavním úkolem českého kontingentu působícího od ledna do konce března v Uruzgánu bylo střežení a zabezpečení základny provinčního a rekonstrukčního týmu.

„Provinční a rekonstrukční tým je prvkem, který působí v rámci operace AISA. Jsou to mezinárodní prvky tvořené jak vojenskými, tak civilními specialisty, jejichž úkolem je podpora afghánské vlády v procesu rekonstrukce a stabilizace země,“ přiblížila zaměření české mise mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Lada Kovářová.

Z České republiky do nebezpečného území odjelo 63 příslušníků armády. Jádro kontingentu tvořili právě vojáci z táborského praporu, který spadá pod struktury 4. brigády rychlého nasazení.

Velení bylo svěřeno Jiřímu Líbalovi, veliteli 1. roty táborského praporu. „Nejtěžší pro nás byla komunikace s holandskou stranou, protože veškeré úkoly jsme plnili pod jejím řízením. Některé postupy přece jen máme odlišné. Těžké bylo i vydžet tempo plnění úkolů,“ řekl Líbal.

Táborští vojáci se nyní připravují na službu v afghánském Lógaru. „Odjet by měli na přelomu léta a podzimu. Přesný počet Táboráků ještě není znám, celkem kontingent vytvoří 270 lidí,“ uvedla Kovářová.

Jejich úkolem kromě strážení základny budou i doprovody civilních specialistů a monitorování situace v prostoru operace. Vojáci už minulý týden v Boleticích absolvovali výcvik. Procvičili si tak zvané základní taktické drily a činnosti.

Autor: Alena Šatrová

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení