VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavci přirostl k srdci jindřichohradecký klub

Jindřichův Hradec – Student Petr Rada se aktivně věnuje plavání. Deníku sdělil, jak se k němu dostal a co ho na tomto sportu nejvíc baví.

28.3.2011
SDÍLEJ:

Plavec Petr Rada.Foto: rodinný archiv

Můžeš na začátek říct něco o sobě?
Je mi 18 let, studuji na Střední odborné škole v Jindřichově Hradci obor informatika v ekonomice, nyní jsem ve 2. ročníku. Ve volném čase jsem s rodinou, přáteli a užívám si volna, nebo chodím do práce.

Tvým velkým zájmem je plavání, jak ses k němu dostal?
K plavání jsem se dostal v druhé třídě a to tak, že rodiče si už se mnou nevěděli rady, tak se pokoušeli mi najít nějakou aktivitu. A plavání se mi prostě zalíbilo a už jsem u něj zůstal. Vztah k vodě mám velice dobrý, byť jsem ve vodě několik let tvrdě trénoval, tak ji mám spojenou i s relaxací. Jednoduše k mému životu patří.

Můžeš popsat své plavecké začátky?
Plavat mě učili rodiče, ale jinak pořádně plavat jsem se naučil v mém mateřském klubu TJ Krnov Plavání. Z vody jsem nikdy strach neměl, akorát jsem cítil nejistotu při začátcích v dálkovém plavání, kdy uprostřed rybníku jsem byl na pokraji sil a neviděl jsem, co je pode mnou, není to jak bazén, kde člověk vidí na dno.

Máš svůj oblíbený styl v plavání?
Nejraději plavu kraul, jelikož dálkově se jinak plavat nedá. Dálkové plavání mě baví proto, že si při něm sáhnu až na dno svých sil. Na základní škole jsem neměl problém skloubit školu a plavání, tréninky byly stanovené podle školy. Poté na Gymnáziu olympijských nadějí to bylo skvělé, ale mé tělo prostě neuneslo tu zátěž.

Tréninky ti asi zaberou mnoho času, jak je zvládáš skloubit se školou?
Momentálně už plavání moc netrénuji, špatně se mi to kloubí se školou, kde jsou problémy s uvolňováním.
Dřív jsem měl osm tréninků týdně, na gymnáziu jsem trénoval dvakrát denně, k tomu jsem chodil do posilovny a trénoval ještě individuálně.

Kdyby sis měl vybrat, jak strávíš volný čas nebo dovolenou?
Určitě bych si vybral dovolenou v Čechách u rybníka, miluji českou přírodu a jsem tady doma.

Máš nějaké ocenění, kterého si nejvíce ceníš?
Za svůj největší úspěch považuji několik medailových umístění při závodech Českého poháru v dálkovém plavání.

Máš nějaký plán do budoucna?
Závodně plavat už asi nebudu, ale chtěl bych trénovat jiné plavce v Plaveckém klubu Jindřichův Hradec. Je to klub který mi strašně přirostl k srdci a chci být stále jeho členem.

Zkoušel si také nějaké další sporty?
Ano, triatlon, duatlon a aquatlon. K triatlonu jsem se dostal díky mému trenérovi Janu Šimkovi, který mě minulý rok oslovil s tím, jestli si nechci vyzkoušet závod v duatlonu. Stejně jako pokaždé, když přede mnou stojí něco neznámého, jsem řekl ano a za pár dní jsem se bez pořádné přípravy účastnil prvních závodů v Dubném. Závod jsem dokončil s velikými potížemi, jelikož jsem před tím neběhal a měl jsem místo silničního kola horské, takže jsem se nadřel mnohem víc než ostatní. Závod jsem dokončil na 6. místě ve své kategorii a 55. místě celkově. Za nějaký čas jsem se účastnil triatlonu v Prachaticích, k tomuto závodu jsem nastoupil už po pořádném tréninku a s potřebným vybavením. Závod byl naprosto parádní i přes to, že celý úsek, který se jede na kole, byl stoupání. V závodě jsem se umístil na 4. místě ve své kategorii a 41. celkově. Zlepšení mi dodalo kuráž do tréninku, ale jelikož jsem si pár dnů před dalším závodem při pádu z kola rozdrtil dva obratle a ošklivě rozlámal levou ruku, tak pro mě závodní sezona skončila. Do té letošní jsem nastoupil pouze s malým plaveckým tréninkem a když mi doktoři dovolili opět závodit, vrhl jsem se po hlavě do závodů v aquatlonu v Českých Budějovicích, což je závod Českého poháru. V něm jsem dostal za vyučenou a byl jsem soupeři donucen začít opravdu pořádně trénovat.

Co pro tebe znamenal opravdový trénink?
S trenéry jsme sestavili tréninkový plán, ale už po týdnu tréninku se mi ozvaly problémy s koleny, ale i přes to jsem se účastnil závodu v aquatlonu v Liberci, kde jsem dosáhl osobního zlepšení, ale také jsem docílil toho, že jsem teď momentálně neschopný trénovat a hrozí mi operace kolene. Kolena jsem ale částečně vyléčil a chystám se zahájit konečně pořádnou tréninkovou přípravu.

Máš plán pro letošní sezonu?
Letošní sezonu chci naplno odjet v rámci Jihočeského poháru v triatlonu a chtěl bych se umisťovat na medailových pozicích ve své kategorii, což každopádně není nereálné. K triatlonu mám stejný vztah, jako jsem měl dříve k plavání, baví mě, udrží mé tělo ve formě a hlavně je to pro mě nástroj, díky kterému si dokážu sáhnout na dno sil. Nejraději mám kolo, ale běh a plavání k tomu patří a bez nich by to nebylo ono.
Závodím za triatlonový klub TriSK České Budějovice a moji trenéři jsou Rostislav Šimůnek z Českých Budějovic a Jan Šimek z jindřichohradeckého plaveckého klubu. Už rok a půl jsem pořádně netrénoval, letošní rok je pro mě návratem k závodnímu sportu a k tvrdým tréninkům a k úspěchům, ale vše záleží, co na to řekne mé tělo.
V plavání už aktivně nezávodím, chci se hlavně věnovat triatlonu.

Lucie Schmiedová

28.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení