VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavčík musí umět ošetřit i odřeninu

Jindřichohradecko - Jindřichohradecký aquapark v uplynulých parných dnech opět praskal ve švech.

20.7.2015
SDÍLEJ:

Plavčík. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Nad bezpečím koupajících se lidí bdí denně sedm plavčíků, kteří se na stanovištích střídají. A jejich služba se od té ve známém seriálu Pobřežní hlídka značně liší. Lidé je většinou vidí, jak stojí někde na můstku, krásně se při tom opálí a pozorují, co se děje.

Podle vedoucí jindřichohradeckého vodního parku Marcely Kůrkové ale plavčíci mají především odpovědnost za koupající se návštěvníky. „K jejich práci patří i jednání se zákazníky a někdy musejí jít i do konfliktu kvůli udržení bezpečnosti. Občas se setkáváme i s negativními ohlasy zejména Hradečáků, že máme až zbytečně moc plavčíků, ale tu zodpovědnost už nevidí. Dokud se něco nestane," říká Marcela Kůrková a naráží na mediálně známý případ školáka Filipa Němce z Cizkrajova, který se topil na koupališti při školním výletě. A i když se ho nakonec podařilo zachránit, už nikdy se jeho život nenavrátil k normálu a naprosto bezmocný byl odkázaný na péči rodiny.

„Momentálně máme pět stálých plavčíků a deset, kteří s námi celoročně spolupracují. Jsou to většinou absolventi střední zdravotnické školy. Jejich úkolem je totiž i ošetřovat drobné úrazy, jako je uklouznutí a podobně, takže musejí mít základy ze zdravovědy. Zásadnější zdravotní problémy jsme letos ještě nezaznamenali a nemusela ani přijet záchranka," říká Marcela Kůrková.

Počty plavčíků se odvíjejí podle členitosti bazénu a také návštěvnosti. Z hlediska bezpečnosti se střídají i na stanovištích.

Mezi exponovaná místa v jindřichohradeckém bazénu a aquaparku z hlediska bezpečnosti patří podle vedoucí Marcely Kůrkové například tobogán, když zde jede víc lidí za sebou, a nebo divoká řeka. „Tam hlavně u malých dětí, když ještě neumějí plavat a vysmeknou se dospělému, tak už se těžko dohoní," zmínila Marcela Kůrková.

V roli plavčice je letos také absolventka zdravotnické školy Kateřina Fučíková. Naštěstí ji k této práci nedovedla představa opálených plavčíků a plavčic z televizního seriálu, takže nepřišlo ani zklamání. „Věděla jsem do čeho jdu, už na začátku jsme se ptala, co ta práce obnáší. Už se mi povedlo se i na sluníčku spálit, když je vedro, tak je to hodně náročné. Někdy se setkáváme i s lidmi, kteří nechtějí pochopit a respektovat pravidla. Naštěstí jsou to ojedinělé případy," naznačila úskalí práce Kateřina Fučíková.

Všichni plavčíci musejí mít alespoň záchranářské minimum. Absolvují šestnáctihodinový kurz první pomoci při záchraně tonoucích. Tím však zvyšování kvalifikace nekončí, následují další kurzy a vzdělávání.

Například na dačickém koupališti mají podle ředitele Technických služeb Mojmíra Holce plavčíky nasmlouvané od jihlavské společnosti, která zde zajišťuje dohled. „Jejich počet se odvíjí podle návštěvnosti. Za normálního stavu máme tři plavčíky a když se návštěvnost zvedne nad 400 lidí, přibude i plavčík," uvedl Mojmír Holec.

Autor: Lenka Novotná

20.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení