VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po květnovém půstu je před oltáři plno

Jindřichohradecko - Uskutečnit takové množství svateb jako nyní v červnu si vyžaduje dostatečné množství oddávajících. V Dačicích postačí tři, v Jindřichově Hradci jich je pět, v Třeboni dokonce šest.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Svatební veletrh, Třeboň, hotel Zlatá hvězda Foto: Deník/Miroslava Kolářová

V Jindřichově Hradci si v červnu řekne své ano čtyřicet pět párů. Církevní sňatky jsou na Jindřichohradecku spíše výjimkou.


,,Kromě starosty a místostarostů, kteří jsou k oddávání pověřeni ze zákona, tuto funkci vykonává v Jindřichově Hradci také Ivo Ježek a nově Bohdan Soukup. Oddávajícím se může stát kdokoli ze zastupitelstva. Kdo to bude, určuje rada například podle jeho komunikačních schopností a úrovně vystupování,“ vysvětlil tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Přibyl.

Při svatebním obřadu je oddávající povinen mít na krku závěsný znak jako symbol státnosti. Ostatní oblečení je podle Přibyla na uvážení každého. Pravidlem ale je, že oddávající má na sobě velmi formální černý oblek, který je pro takovou příležitost vhodný. ,,Občas si někteří snoubenci přejí konkrétního oddávajícího, nejčastěji protože jsou to jeho bývalí žáci. Snažíme se jim vyhovět, ale někdy to kvůli pracovním povinnostem zastupitele není možné,“ uvedl Přibyl.

V Jindřichově Hradci během června proběhne 45 svateb. To je zatím pro tento rok nejvíce v jednom měsíci. ,,Nejvíce je vytížený pátek 20. června, to proběhne dokonce devět svateb za sebou,“ poznamenala jindřichohradecká matrikářka Radka Svitáková. Církevní sňatek v červnu uzavřou jen dva páry.

Podle Svitákové jsou nejoblíbenějšími místy obřadní síň, kaple svaté Maří Magdaleny nebo zámecký Rondel. Svatby se uskuteční ale například také na Frankově dvoře, v zámku Jemčina nebo na výletním místě Pecák v Evženově údolí. ,,Snoubenci mohou přijít s jakýmkoli požadavkem. Posoudit, jestli je místo vhodné, ale musíme my,“ upozornila Svitáková.

V Jindřichově Hradci jsou téměř plné termíny až do konce září. Podle Svitákové by se místo ve svatebním harmonogramu města přece jen našlo, ale snoubencům těžko vyhoví s konkrétním datem.

Třeboň v červnu čeká 26 svateb. Oproti květnu, kdy byly jen dvě, to je velký skok. Církevní sňatek uzavřel v Třeboni od začátku roku jen jeden pár. ,,V Třeboni jsou oddáváním snoubenců pověřeni kromě starosty a místostarostky ještě čtyři zastupitelé. Jejich počet je dostačující,“ řekla třeboňská matrikářka Miroslava Sadilová.

Nejčastějším místem svateb v Třeboni je obřadní síň, Schwarzenberský sál zámku nebo zámecký park. ,,Pokud někdo chce svatbu v zámecké zahradě, máme pro případ nepřízně počasí zamluvený i Schwarzenberský sál zámku,“ poznamenala Sadilová. V Třeboni stejně jako v Jindřichově Hradci jsou zaplněné skoro všechny termíny až dokonce září. Nejoblíbenější datum tento rok je podle Sadilové 8.8. 2008.

Výjimkou v počtu svateb i oddávajících jsou Dačice. Dačická radnice má k dispozici jen tři oddávající. ,,Na počet svateb to stačí. V červnu jich v Dačicích bude jen devět,“ uvedla dačická matrikářka Eva Pokorná. Kolik bude církevních, ale zatím neví. O konkrétním datu té které svatby se totiž na matrice dozví až po obřadu.

Na Dačicku se na červen chystá také jedna kurióznější svatba. V Mutné u Cizkrajova se totiž podle Pokorné vdají dvě kamarádky najednou. ,,Jednou jsme zažili dokonce i trojsvatbu, kdy se najednou vdávaly tři sestry,“ doplnila Pokorná.

Eliška Bučinová

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Deset finalistek Miss Face tráví týdenní soustředění v Táboře.
10

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Velký Pěčín – V místní části Dačic Velkém Pěčíně by chtěli do konce listopadu opravit lávku pro pěší.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Sokolov - Výborně si v pátém závodě Českého poháru vedli triatlonisté obou jindřichohradeckých klubů.

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení