VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po otevření hranice mířili na přechod různí imigranti

Chlum u Třeboně - Vedoucí Skupiny kontroly pobytu v Chlumu u Třeboně, která patří pod Inspektorát cizinecké policie se sídlem v Jindřichově Hradci Pavel Franta, mluví o hraničním přechodu Chlum u Třeboně – Schlag.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Pohled na dnes již neexistující celnici na české straně a na jení postupný zánik. Meziválečné období. Foto: archiv Pavla Franty

Na oddělení policie v Chlumu u Třeboně přišel v období, kdy se prováděla ochrana hranic oddělením pohraniční policie, a to 1. ledna 1993.

Jak vzpomínáte na otevření hranic?
V roce 1990 skončila vojsková ochrana hranic a z pohraničního pásma se asi jeden rok sundávaly dráty. O ochranu státních hranic se starali profesionální pohraniční policisté. 1. května roku 1994 byl otevřen hraniční přechod Chlum u Třeboně - Schlag pro pěší a cyklisty. Byl to sezonní přechod, který byl otevřen vždy od počátku května do posledního října.

Jaká byla práce u tehdejšího oddělení pohraniční policie?
V roce 1995 bylo v Chlumu u Třeboně vybudováno nové policejní oddělení. Neměli jsme na starosti jen státní hranici, ale i veřejný pořádek a trestnou činnost na Chlumecku. V 90. letech mířily do západní a jižní Evropy velké skupiny emigrantů. Ani oblast Chlumecka a hranice s Rakouskou republikou se jejich zájmu nevyhnula . O nelegální přechod státní hranice se zde pokoušeli cizinci z Tunisu, Filipín, Číny, Arménie, Moldávie, Bangladéše, Indie nebo i Srí Lanky. Překladatelé se vozili až z Prahy. Největší skupiny byly zadrženy na Chlumecku v roce 2001, kdy se jednalo především o občany bývalého Sovětského svazu. Místem, kde se pokoušeli přejít státní hranici, byl většinou prostor v okolí hraničního přechodu Chlum u Třeboně – Schlag.

Jak to bylo dále s přechodem?
Do roku 2000 zabezpečovali službu na přechodu policisté z hraničního přechodu Halámky. Od roku 2000 pak už policisté z tehdejšího referátu cizinecké a pohraniční policie v Chlumu. Od 1. ledna 2008, kdy jsme součástí Schengenského prostoru, došlo ke zrušení přechodu. Po tomto datu je možné přes bývalý hraniční přechod cestovat do Rakouska bez kontrol a mohou přes něj i vozidla do 3,5 tuny.

Co se stalo s budovami na přechodu?
Rakouská bývalá celnice je tam stále a je udržována, protože slouží k soukromým účelům. Z české zbyly jen základy, zchátrala a v době před otevřením hraničního přechodu byl prostor vyčištěn od náletových dřevin a zbytky budovy celního úřadu uklizeny pracovníky Obecního úřadu Staňkov.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení