„Mám už doma vyplněnou žádost a všecno potřebné připravené, takže se chystám dojít na úřad co nejdříve,“ uvedl Tomáš Walter z Domanína. Zvýšený nápor žádostí řidičů očekávají vedoucí odborů dopravy opět zejména koncem měsíce.

„Přichází velký počet lidí se žádostmi, ale asi osmdesát procent z nich profesní průkaz k výkonu své práce nepotřebuje. Obnovují si jej pro jistotu z obav z dalších nečekaných změn,“ vysvětlil vedoucí třeboňského odboru dopravy Josef Roubíček.

V poslední době si chodí pro nové průkazy na úřady hodně lidí. Těm, kteří by výměnu podcenili nebo na ni zapomněli, podle Zdislava Párala hrozí, že by pak museli absolvovat základní školení v délce 140 nebo 280 hodin, jehož cena se bude pohybovat od 40 do 60 tisíc korun.
Nově získaný průkaz bude mít platnost pět let, pak bude následovat absolvování každoročního školení řidiče v délce 35 hodin.

Bude rozdílné od dřívějšího přeškolení v tom směru, že bude více zaměřené na druhy nákladu, například jak jej upevnit a podobně, vše podle evropských směrnic.

„Změna se netýká vůbec hasičů, ale ani policistů a taxikářů, kteří řídí auto do hmotnosti 3,5 tuny,“ vysvětlil Zdislav Páral.

V jindřichohradecké autoškole Jakuba Adama měli letos hodně žádostí o zkoušky na nákladní automobily a autobusy. „Je to tím, že kdo si udělal autoškolu na autobus do letošního září, získal zároveň i profesní průkaz,“ vysvětlil Jakub Adam.

Podobně je to i s oprávněním na nákladní auta. Tam bude podle Jakuba Adama platit i v příštím roce také od dubna do září výhoda získání profesního průkazu v rámci autoškoly.

Pokud se stane, že řidič z nějakého důvodu o nový profesní průkaz včas nezažádá, bude mít také možnost absolvovat autoškolu znovu.